• Anasayfa
  • İnternet
  • Twitter, Türkiye'ye Ödemesi Gereken 150 Bin TL Cezasının Son Ödeme Tarihini Bugün İtibariyle Kaçırdı!

Twitter, Türkiye'ye Ödemesi Gereken 150 Bin TL Cezasının Son Ödeme Tarihini Bugün İtibariyle Kaçırdı!

0
0
0
0
0
Twitter, bazı hesaplar üzerinden terörist propaganda yapıldığı gerekçesiyle Türkiye tarafından 150 bin TL cezaya çarptırılmıştı. Fakat şirketin ödeme yapması gereken son tarih bugündü ve Twitter hala bir ödeme yapmadı.
Geçtiğimiz ay, bazı hesaplar üzerinden terörist propagandalar yapıldığı gerekçesiyle Twitter’a 150 bin TL’lik ceza verilmiş ve cezanın ödenmesi için bir aylık süre tanınmıştı. Sürenin bugün sonuna gelindi ve Twitter hala bu ödemeyi gerçekleştirmedi. Uzunca bir süredir bu tarz propagandalara yönelik ‘yasaklama’ yöntemini kullanan Türkiye, para cezası vermeyi tercih ederek imajını uluslararası alanda da düzeltmişti. 

BTK’nın kestiği 150 bin TL’lik cezanın ödenmemesi üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şu açıklamayı yaptı: “Yasalar çerçevesinde iş yapmalarını sağlamak ana gayemiz. Yeni bir yasa getirdik uygulanmayan mahkeme kararlarına karşılık para cezası yoluna gidildi ve Twitter’a 150 bin liralık ceza kesildi ve Amerika’daki merkezine gönderdik, 30 gün tebligat süresi doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre yasal olarak hangi adım atılacaksa o adımı atacağız. Vazgeçmemiz söz konusu değil, burda ticaret yapan, hizmet veren herkes Türkiye’nin yasalarına göre iş yapmak zorundadır“.


 

 Peki şimdi ne olacak?

Standart prosedür gereği eğer bir vergi cezası ödenmezse, cezanın üzerine ödenmediği her tarih için ayrıca faiz biniyor. Bunun ne kadar süreyle devam edeceği ve cezanın eğer ödeme yapılmazsa nasıl tahsil edileceği konusunda uzmanlara danışıp bilgi almakta fayda var. Benim düşüncem, ‘yasaklama’ dışında herhangi bir çözüm üretilmesi. 

Twitter cephesinden bu durumla ilgili bir açıklama henüz gelmedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0