Twitter Artık Kopyalanan Tweet'leri Silecek

1
0
0
0
0
Twitter, pek çok kullanıcının şikayeti olan ''tweet çalma'' olayının önüne geçecek.
Twitter son dönemlerde gitgide eğlenceli bir ortam olmaya başladı. Özellikle sosyal medya platformlarında, komik tweet'lerin aldığı beğeni ve paylaşım sayısı, hepimizin içindeki Cem Yılmaz'ı ortaya çıkardı dersek yanlış olmaz.

Ancak, özellikle sık sık Twitter kullanan biri iseniz, popüler bir tweet'in farklı 4-5 kullanıcı tarafından yazıldığını mutlaka görmüşsünüzdür. Olay ''milletin tweet'i değil benimki beğeni, retweet alsın'' hesabı. Yani bir nevi tweet hırsızlığı. Ancak Twitter, artık bu durumun önüne geçecek.Twitter, artık yasal hakkını kullanarak popüler olan tweet'leri çalan kişilerin tweet'lerini siliyor. Bu durumu da telif hakkını gerekçe göstererek gerçekleştiriyor. Pek çok şirket gibi Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası (DMCA) çerçevesinde hareket eden Twitter, bu sayede kendi kullanıcılarının da yasal haklarını koruma altına almış oluyor. 

Twitter'ın web formu üzerinden, bir tweet'in kendilerine ait olduğunu ve başka kullanıcılar tarafından bu tweet'in çalındığını iddia edenlerin gönderdiği mesajlar, Twitter tarafından değerlendirmeye alınıyor ve gerek görülürse silme işlemi yapılıyor. Tweet'i silinen kullanıcıya da geri dönüş yapması için on gün süre tanınıyor (yani sanıyoruz dönüp itiraz etme tarzı bir imkanınız oluyor). 
 


Twitter, bu uygulamaya yeni yeni başlamış durumda. Bu sebeple nasıl bir yol izleyecekleri ve sistemin tam olarak nasıl çalışacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Kaynak: The Verge
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0