• Anasayfa
  • İnternet
  • Twitter'dan Uyarı: Hesabınıza Devlet İçin Çalışan Hacker'lar Saldırabilir!!

Twitter'dan Uyarı: Hesabınıza Devlet İçin Çalışan Hacker'lar Saldırabilir!!

0
0
0
0
0
Twitter'dan Uyarı: Hesabınıza Devlet İçin Çalışan Hacker'lar Saldırabilir!!
Twitter, sosyal paylaşım sitesinde hesabı bulunan bazı resmi kurumlara "devlet için çalışan hacker'lar bilgilerinizi çalmaya kalkabilir dikkatli olun" şeklinde uyarı mesajı gönderdi.
Dünyanın en çok kullanılan ikinci sosyal paylaşım platformu olan Twitter, Facebook'a ve diğer sosyal paylaşım sitelerine oranla sahip olduğu yüksek güvenlik ve gizlilikle tanınır. Hiçbir şekilde kullanıcıların bilgilerini paylaşmayan ve bu bilgilerin sorumluluğunu istemediği için çok büyük suçlar işleyen kişilerin hesapları hariç (örneğin çocuk pornosu paylaşanlar) hiçbir hesabı araştırmayan Twitter, bazı okuyucularımızın hatırlayacağı gibi Gezi Parkı eylemlerinde de sırf fikrini dile getirdikleri için cezalandırılmak istenen kullanıcıların bilgilerini devletle paylaşmamıştı. Bu gibi konulardan ötürü kullanıcılarının sevgisini kazanmayı başarmış olan Twitter, bazı kurumların e-mail adresine devlet için çalışan hacker'lar tarafından saldırıya uğrayabileceklerini bildiren bilgilendirme mesajı gönderdi.
 

Bu uyarı mesajını ilk alan kurumlardan birisi Coldhak. Coldhak, @coldhakca şeklinde bulabileceğiniz Twitter hesabında Twitter yetkililerinden almış olduğu uyarı mesajını sabitlemiş durumda. "Non-profit" yani "kar amacıyla kurulmamış" kuruluşlardan birisi olan ve sadece 500 takipçiye sahip olan Coldhak'in neden böyle bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu anlamak oldukça zor, ancak Twitter'ın paylaştığı bu bilgilere bakılırsa "devlet tarafından desteklenen" hackerlar, Coldhak dışında birçok kurumu hedef alacaklar.

Twitter tarafından Coldhak'e gönderilmiş olan bilgilendirme mesajında devlet için çalışan hacker'ların Coldhak hesabının kullanıcılarının telefon numaralarını, e-mail adreslerini ve IP adreslerini çalmaya çalışabilecekleri belirtiliyor. Aynı zamanda Twitter, Coldhak'e gizliliğini korumak adına Tor kullanabileceğini de belirtmiş ancak Twitter'da Tor kullanan kullanıcıların engellendiğini hepimiz biliyoruz.

Kaynak: TheRegister 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0