Twitter’ın Kapatılması Dünya Basınında

0
0
0
0
0
Twitter’ın Kapatılması Dünya Basınında
Başbakan Erdoğan’ın “Twitter Mwitter, hepsinin kökünü kazıyacağız” şeklinde yaptığı açıklamayı bir soruşturma talebi olarak algılayan mahkeme, pek çok davayı sonuçlandırıp bir karara varamazken Twitter’ı birkaç saat içinde çıkartılan bir kararla kapattırıverdi.
 
Başbakan Erdoğan’ın “Twitter Mwitter, hepsinin kökünü kazıyacağız” şeklinde yaptığı açıklamayı bir soruşturma talebi olarak algılayan mahkeme, pek çok davayı sonuçlandırıp bir karara varamazken Twitter’ı birkaç saat içinde çıkartılan bir kararla kapattırıverdi.

Twitter’ın kapatılmasından sonra Twitter’da başlayan furya ile Türkçe twit rekoru kırılırken bir süredir Başbakan Erdoğan’ın sosyal medya ve internet kullanımı ile ilgili açıklamalarına tedirginlikle baktıklarını ifade eden yurtdışındaki yetkililer ve yurtdışı basını da tepki gösterdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Erdoğan’ın sosyal medyaya karşı öfkesini durdurması gerektiğini savunurken yerel seçim öncesinde tüm haber alma kaynaklarının özgürce kullanılabilmesine odaklanması gerektiğini söyledi. Türk yetkililerin medyayı düşman olarak görmeyi bırakıp demokratik bir toplumda özgür basının rolünü kabul ederek benimsemeli gerektiğini vurguladı.

İsviçre’nin devlet televizyonu TSR de Erdoğan’ın “Twitter Mwitter, hepsinin kökünü kazıyacağız” açıklamasını flaş haber olarak veren kanallar arasındaydı. TSR, 30 Mart seçimlerinden sonra facebook ve Youtube’un da kapatılabileceğine dair söylemleri olduğunu duyurarak “Erdoğan, içe ve dışa meydan okuyor” yorumunu yaptı.

İngiliz Financial Times ise haberi, “Türkiye’de Twitter’a erişim engellendi” başlığı ile verdi. Erdoğan’ın sosyal medyanın kökünü kazıyacağız şeklindeki söylemine de yer veren FT, Başbakanlık’tan yapılan “şirketin Türkiye’deki mahkeme kararına uymadığı gerekçesi ile erişimin engellenmesinden başka olmadığı” şeklindeki açıklamaya yer verdi.

Bir başka İngiliz gazetesi Guardian da “başbakan’ın sosyal medyaya saldırısının ardından Türkiye’de Twitter kullanımı yasaklandı” başlığı ile uygulamayı duyuran gazeteler arasındaydı. Erdoğan’ın, kendisine ait ses kayıtlarının internet ve sosyal medya yolu ile yayılmasından sonra sosyal medyaya yönelik tehditler savurmaya başladığını hatırlatan Guardian, birkaç hafta önce Erdoğan’ın Facebook ve Youtube’u da kapatmaya niyetli olduğunu; ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu karara karşı çıktığını belirtti.

NBC ise “yolsuzluk skandalı ile mücadele eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, sosyal medyayı kapatmakla tehdit etmesinden saatler sonra Twitter’ın kapatılması üzerine Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının bugün geniş çaplı gösteriler yapacağı bildirildi” şeklinde haberi verenler arasındaydı.

Amerikan Washington Post gazetesi Twitter’ın kapatılması ile ilgili haberinde Erdoğan’ın ses kayıtlarına da yer veren kuruluşlardan oldu. Erdoğan’ın “kökünü kazıyacağız” söyleminin yanı sıra “uluslararası camianın ne söylediği beni hiç ilgilendirmiyor” sözlerine de yer verdi.

İngiliz Time Gazetesi, “Erdoğan şimdi de Twitter’ı kapatacağını söyledi” başlığı ile haberi verirken yolsuzluk skandalından ve ses kayıtlarından söz eden yayınlar arasında oldu. Erdoğan’ın “Twitter’ın kökünü kazıyacağız” açıklamasının ardından gece yarısı Twitter’a erişimin engellenmesine vurgu yaptı.

Dünya’nın en büyük haber ajanslarından olan Reuters da Türkiye’de uygulanan Twitter yasağını duyuran yayın kuruluşlarından biriydi. “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Twitter’ı kapatmakla tehdit etmesinden saatler sonra Türkiye’de ülke genelinde erişimin engellenmeye başladığı” açıklamasını yapan Reuters, Erdoğan’ın uluslararası tepkilere aldırış etmediğini vurgulamış ve yolsuzluk skandalı ve buna bağlı ses kayıtlarının sosyal medya üzerinden yayılması nedeniyle kapatma ve yasaklama uygulamalarına başvurulduğunu yazdı.

Al Jazeera da internet sitesi üzerinden geçtiği haberde, Erdoğan’ın ortaya çıkan ses kayıtları ile ilgili savurduğu tehditlerden ve Twitter’ın kökünü kazırım ifadesinden söz etti. Al Jazeera, yerel seçimlerin ardından Youtube ve Facebook’un da kapatılabileceğini belirtti.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0