• Anasayfa
  • İnternet
  • Twitter, Türkiye’nin Verdiği Para Cezasının ‘Hukuksuz’ Olduğu Gerekçesiyle Karşı Dava Açtı!

Twitter, Türkiye’nin Verdiği Para Cezasının ‘Hukuksuz’ Olduğu Gerekçesiyle Karşı Dava Açtı!

0
0
0
0
0
BTK’nın Twitter aleyhine açtığı 150 bin TL para cezasına karşılık olarak Twitter, kesilen cezanın hukuksuz olduğu gerekçesiyle karşı dava açtı.
Twitter’daki bazı hesaplar üzerinden terör propagandası sebebiyle BTK, Twitter’ın Türkiye şubesine 150 bin TL’lik bir ceza kesmişti. Yaklaşık bir ay önce görülen dava sonucu kesilen cezanın son ödeme tarihi ise dün dolmuştu. 

Tam da Twitter’ın bu cezayı ödemediği taktirde neler olabileceğini düşünürken beklenmedik bir gelişme oldu ve Twitter, kesilen cezanın hukuksuz olduğu gerekçesiyle Türkiye aleyhine karşı dava açtı.

Ankara 10. İdare Mahkemesi’ne Türkiye’deki avukatı Gönenç Gürkaynak tarafından açılan karşı davanın nasıl sonuçlanacağını şimdiden merak etmeye başladık.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Twitter’ın cezayı ödemezse nasıl bir yaptırım uygulanabileceğine dair sorulan soruya şu şekilde cevap vermişti: “Yasalar çerçevesinde iş yapmalarını sağlamak ana gayemiz. Yeni bir yasa getirdik, uygulanmayan mahkeme kararlarına karşılık para cezası yoluna gidildi ve Twitter’a 150 bin TL’lik ceza kesildi ve Amerika’daki merkezine gönderdik, 30 gün tebligat süresi doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre yasal olarak hangi adım atılacaksa o adımı atacağız. Vazgeçmemiz söz konusu değil, burda ticaret yapan, hizmet veren herkes Türkiye’nin yasalarına göre iş yapmak zorundadır.

Twitter’ın açtığı davayı yine Ankara 10. İdare Mahkemesi sonuca bağlayacak. Eğer ertelenmezse davanın bu ay içerisinde sonuçlanması bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0