• Anasayfa
  • İnternet
  • Ülkelere Ait Domainlerin Kullanım Sıralamasında Türkiye Sonlarda!

Ülkelere Ait Domainlerin Kullanım Sıralamasında Türkiye Sonlarda!

1
0
0
0
0
Ülkelerin domain eklerini gösteren bir harita yayınlandı. Bu haritada gösterilen ülkelerin büyüklüğü, domainin kullanım sayısıyla doğru orantılı.
Ülkelerin büyüklüklerini sınırlar değil de domain isimleri belirleseydi, ortaya nasıl bir sonuç çıkardı? Bu ilginç sorunun cevabını vermek adına kapsamlı bir araştırma yapan İngiliz domain satış platformu Nominet, ülkelere ait olan domainlerin kullanım sayısını gösteren bir harita yayınladı.

Bu haritaya ilk baktığımızda koca bir Almanya, Çin ve Yeni Zelanda ile karşılaşıyoruz. En büyükleri olan Yeni Zelanda, çok bilinmeyen .tk domaine sahip. Yeni Zelanda'nın 2000 senesinde kullanıma sunulmuş olan .tk domaininin bu kadar büyük olmasının başlıca nedeni, bu domainlerin tamamen ücretsiz olması. Yani ülkede bulunan herkes kendi domain adresini satın alabiliyor, sizce de çok güzel bir uygulama değil mi?Haritada aradığımız ve bulmakta zorluk çektiğimiz Türkiye ise Avrupa'nın en küçük devletlerinden birisi (bulamayanlar Avrupa kıtasının sağ kenarına bakabilirler). ".tr" domaininin neredeyse sadece devlet kurumları tarafından kullanıldığını düşündüğümüzde, bu durumun oldukça doğal olduğunu anlayabiliriz. Ocak ayının sonlarında başvuruları kabul etmeye başlayan ".ist" ve ".istanbul" domain uzantılarının bu haritadaki payımızı büyütmesini umuyoruz. 

Kaynak: TheNextWeb
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0