• Anasayfa
  • İnternet
  • Üniversite Öğrencilerinin Yüzde 70’i Teknolojisiz Bir Hayat Düşünemiyor

Üniversite Öğrencilerinin Yüzde 70’i Teknolojisiz Bir Hayat Düşünemiyor

0
0
0
0
0
Üniversite Öğrencilerinin Yüzde 70’i Teknolojisiz Bir Hayat Düşünemiyor
Ankara’da okuyan 764 üniversite öğrencisine teknolojiyi, modayı, kısacası tüm yenilikleri nereden takip ettikleri soruldu. Öğrencilerin %62’si tüm bu gelişmeleri internetten takip ediyor ve teknolojisiz bir hayat düşünemediğini söylüyor.
Ankara’da okuyan 764 üniversite öğrencisine teknolojiyi, modayı, kısacası tüm yenilikleri nereden takip ettikleri soruldu. Öğrencilerin %62’si tüm bu gelişmeleri internetten takip ediyor ve teknolojisiz bir hayat düşünemediğini söylüyor.
 
Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Hidayet Tiftik ve Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Zincirkıran, üniversitede yaptıkları araştırmada öğrencilerinteknolojiye, değişime ve gelişime yaklaşımlarını inceledi. Öğrencilerin teknolojiye ayak uyduramadığı zamanlarda mutsuz olduğunu belirten Zincirkıran, öğrencilere “teknolojiyi hangi yollarla takip ettiklerini, teknolojinin artık olmazsa olmazı olan internet ve akıllı telefon kullanım düzeyleri” gibi popüler sorular sordu. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun, teknolojisiz bir hayat düşünemediği sonucu ortaya çıktı.


 
Katılımcıların 383’ü kadın, 381’i ise erkekti. “Günde kaç saat internet kullanıyorsunuz?” sorusuna öğrencilerden 373’ü bir saatten az, 326’sı 1-5 saat aralığında cevabını verdi. “Akıllı telefon kullanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 52 oranında evet cevabı veren öğrencilerden yüzde 48’i ise hayır dedi.
 
Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 69’unun teknolojiyi her zaman yakından takip ettiği, yüzde 70’nin ise teknolojinin olmadığı bir yaşam tarzı düşünemediği ortaya çıktı. (üniversite öğrencilerinin hemen hemen yarısının akıllı telefon kullanmaması biraz enteresan geldi bana. Gerçi ‘kullanamaması’ gibi bir durum da söz konusu olabilir, orası da ayrı bir konu)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0