Google Sansüre Dur Demeye Hazırlanıyor: uProxy

1
1
0
0
0
Google Sansüre Dur Demeye Hazırlanıyor: uProxy
Google, tüm dünyada uygulanan internet erişim engellerinin önüne geçerek internetteki sansürü silecek bir uygulama geliştiriyor. Bu sayede nerede olursanız olun istediğiniz siteye erişebilecek, hiçbir engel ya da sansüre takılmayacaksınız.
Tüm Dünya'da internet erişimi ile ilgili kısıtlamalar ve sansür uygulamalarının çapı genişletilirken hükümetler kontrol edemedikleri bu ortamı kısmen de olsa baskı ya da engeller ile kontrol altında tutmak için uğraşıyor. Çeşitli sitelere erişimin engellenmesi, içeriklerin silinmesi ya da bazı ülkelerden belirli içeriklere erişimin engellenmesi gibi uygulamalarla internet kullanıcılarının elini bağlıyorlar.

Google ise son olarak Google Ideas (Google fikirleri) konferansında tanıttığı UProxy uygulaması ile bu sansür uygulamalarının sonsuza dek önüne geçebilmek için çalışıyor.

UProxy sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun; istediğiniz herhangi bir siteye ya da içeriğe hçbir engele takılmadan erişebiliyorsunuz. Google UProxy'nin tanıtımında hedefledikleri kitlenin interneti özgürce kullanamayan ve sansür ve erişim engelleri nedeniyle bu özgürlüğü yaşayamayan kişiler olduğunu söylerken sistemi Peer to Peer bir VPN sistemine benzetiyor.

UProxy sayesinde kendi bağlantınız üzerinden, örneğin İngiltere'de bir arkadaşınızla bağlantı kuruyor ve sizin ülkenizde yasak ya da engelli olan içeriğe İngiltere'deki bu arkadaşınızın bağlantısı üzerinden erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede de hem sansür uygulamalarını atlatmış oluyorsunuz, hem de bambaşka bir bağlantı kullanarak erişim sağladığınız içerik üzerinden kimliğinizin ya da gizlilik bilgilerinizin de açığa çıkmasını engelliyorsunuz.

Şu anda kapalı beta aşamasında olan UProxy, sadece Google'ın teknik olarak yeterli gördüğü kişilerce kullanılabiliyor. Tamamlandığında ise Google Chrome ve Mozilla Firefox için birer eklenti olacak olan UProxy, herkese açık olacak.
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0