• Anasayfa
  • İnternet
  • URL Kısaltma Servisi Bit.ly'ye Erişim "Yanlışlıkla" Engellendi

URL Kısaltma Servisi Bit.ly'ye Erişim "Yanlışlıkla" Engellendi

2
0
0
0
0
Uzun uzun URL paylaşmak yerine kısaltmak için kullandığımız servislerden Bit.ly, TİB'e iletilen karar neticesinde kısa süreliğine "yanlışlıkla" engellendi.
Daha YouTube ve Twitter'ın engellenmesinin üzerinden çok geçmemesine rağmen yeni bir engelleme durumu da kısa süre önce yaşandı.

Ancak bu seferki engelleme konusu çok ilginç.

Çünkü TİB, (ya da ona kararı ileten kurum)  tarafından Bit.ly sitesi "yanlışlıkla" engellendi.Bildiğiniz gibi sadece urlyi kısaltarak yönlendirme yapan Bit.ly'yı engelleyebilmek için hiçbir sebep olamaz. Çünkü bit.ly herhangi bir içerik paylaşımı yapmamakta.

Bu sebeple olayın aslının TİB'e engellenmesi için gönderilen urlnin bit.ly tarafından kısaltılmış hali gönderilmesi sonucu olduğu düşünülüyor. Yani TİB, asıl link yerine bit.ly'yı engellemiş oldu.

Daha sonra hatasını farkeden TİB yetkilileri hemen siteye erişimi açarak Hürriyet'e yaptıkları açıklamada bunun "Teknik bir hata" olduklarını söylemişler. (Ben değil kuzenim yapmış)

Bit.ly'ya yapılan kısa süreli erişim engellinde linklerini bit.ly üzerinden kısaltarak paylaşan bütün kurum ve kuruluşlar etkilenmişti.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0