• Anasayfa
  • İnternet
  • Uzay İstasyonundan Dönen Astronotların Yerçekimi İle İmtihanı

Uzay İstasyonundan Dönen Astronotların Yerçekimi İle İmtihanı

0
0
0
0
0
Televizyon ya da internet aracılığı ile Uluslararası uzay İstasyonu’nda olup bitenlerden sık sık haberdar oluyoruz ya da sosyal medyadan astronotların attığı tweetler ve fotoğraflar aracılığı ile ne kadar keyifli ve muhteşem manzaralı bir ortamda olduklarını düşünüyoruz. (bir de sıfır yer çekimi var elbette)
Tüm bunlar bize yerkürenin huzurlu atmosferi içinde çekici gelirken bir de işin gerçeklik boyutu var ki eve dönüş çok da eğlenceli değil.

Uluslararası Uzay İstasyon’undan kısa bir süre önce dönen Samantha Cristoforetti ve Terry Virts, döndüklerinden beri yaşadıklarını da tıpkı uzaydaki tecrübeleri gibi takipçilerine Twitter’dan bildiriyor ve bize çok normal gelen günlük yaşamdan anları adeta birer uzaylı gibi karşılıyorlar.

Göz yuvarlaklarına uygulanan basıncın değişmesinden dolayı yaşanan görme bozuklukları, yer çekimine karşı koymak zorunda kalmayan iskelet sistemi nedeniyle yaşanan kas kayıpları ve kemiklerin zayıflaması gibi sonuçlar astronotların yıllardır yaşadığı ve yörünge görevlerinden önce hazırlandığı sıkıntılar; ancak işin hiç akla gelmeyen sonuçları ve de elbette psikolojik boyutu var ki bu da astronotların Twitter’daki hallerinden anlaşılıyor.
Houston’daki geçici evdeki ilk günüm, seslerin, kokunun ve Dünya’daki lezzetlerin keyfini çıkartıyorum. Harikayım; ama yer çekimi zorluyor” diyor Samantha kendi Twitter hesabından paylaştığı balkonda çekilmiş fotoğrafı ile birlikte.
Terry ise bir ağaç fotoğrafı paylaşıyor ve Dünya’ya döndüktan sonra yağan ilk yağmuru kutuyor adeta “neredeyse bir uzaylı gibi hissediyorum” diyerek

Yaşadıkları alışma sürecindeki zorluklardan söz ederken Terry, “Yeryüzüne indikten sonra konuşmakta da güçlük çektiğim fark ettim. dudaklarımın ve dilimin ağırlığını hissedebiliyordum ve bu çok garipti. Ağırlıksız bir dil ile konuşmaya alıştığımın farkında değildim” diyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0