Uzaydan Süper Hızlı İnternet Gelecek

0
0
0
0
0
SpaceX firmasının CEO’su olan Elon Musk, dünya yörüngesinde dönen yüzlerce uydu sayesinde yüksek hızda internet sunmayı planlıyor. Musk’ın açıklamalarına göre bunun gerçekleşmesi için yaklaşık 700 uydunun uzaya gönderilmesi gerekiyor.
SpaceX firmasının CEO’su olan Elon Musk, dünya yörüngesinde dönen yüzlerce uydu sayesinde yüksek hızda internet sunmayı planlıyor. Musk’ın açıklamalarına göre bunun gerçekleşmesi için yaklaşık 700 uydunun uzaya gönderilmesi gerekiyor.

Girişimci Musk, geçtiğimiz kasım ayında uydu üzerinden internet dağıtımı yapılmasıyla ilgili bir projeyle haber sitelerine konu olmuştu. Bu konuyla ilgili iddialı açıklamalarda bulunan Musk, gerekli çalışmalara başladıklarını ve yakın bir zamanda ortalama 1100 km irtifada, yörüngede dolaşacak yaklaşık 700 uyduyla yüksek hızlı internetin altyapısını kuracağını söyledi.

Bu uyduları yörüngeye SpaceX şirketinin araçları yerleştirecek. Sadece bu proje için ABD’nin Seattle şehrindeki ofislerinde 60 kişilik bir ekibin çalışmaya başladığı ve bu sayının önümüzdeki günlerde giderek artacağı söyleniyor.


 

 Google ve Facebook’un da çalışmaları var

Uzaydan internet dağıtımı projesiyle sadece Elon Musk ilgilenmiyor. Google ve Facebook gibi dünya devleri de uzaydan internet dağıtımı konusunda çalışmalar yapıyor. Facebook’un günlerce havada kalabilen otonom uçaklar üretebilen bir firmayı satın alması, bu konu üzerinde çok ciddi durduğunun bir göstergesi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0