• Anasayfa
  • İnternet
  • Uzmanlar Cevapladı: Çalınan Kimlik Bilgileriyle Ne Yapılabilir, Biz Ne Yapmalıyız?

Uzmanlar Cevapladı: Çalınan Kimlik Bilgileriyle Ne Yapılabilir, Biz Ne Yapmalıyız?

2
0
0
0
0
Herkesin kafasını bulandıran ‘çalınan kimlik bilgileriyle ne yapılabilir’ sorusuna bilişim hukuku uzmanı Dağhan Uzgur’dan cevap geldi.
Dün aslında bu konuyla alakalı bir makale yayınlamıştık. Çalınan kimlik bilgileri kullanılarak neler yapılabileceğinden haberimiz var fakat hala bu konuyla ilgili ‘biz bu durumda ne yapabiliriz’in cevabını net olarak alamadık. Bilişim hukuku uzmanı Dağhan Uzgur, yaşanan bu can sıkıcı durumla alakalı bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

Öncelikle Uzgur, kimlik bilgilerinin aslında 6 yıl önce ele geçirildiğini belirterek ‘Olaylar öyle bir hal aldı ki bu bilgiler, arama motoru üzerinden herkesin rahatlıkla ulaşılabileceği bir hale büründü’ açıklamasında bulundu. Yani Uzgur’a göre şu an ciddi kaygı içerisinde bulunmamız oldukça normal ve olması gereken de bu.

Peki ilk etapta yapmamız gereken ne? Uzgur, kimliğimizi kaybettiğimizde yaptığımız gibi “kimlik bilgileriniz ile ilgili hükümsüzdür” şeklinde bir ilan verebileceğimizi söyledi. Bunun dışında farklı kişiler tarafından dillendirilen ‘vatandaşlık numaralarının değiştirilmesi’ fikrinin gerçekleştirilmesi halinde bir kaos ortamının olacağını belirten Uzgur’a tek çaremiz gelen telefonlara, kapıya gelenlere hatta aldığınız e-postalara bile şüpheyle yaklaşmamız gerektiği yönünde.Şimdi de Uzgur’la birlikte genel olarak bilişim hukuku uzmanlarının tavsiyelerini ana başlıklarla ve soru-cevap olacak şekilde ele alalım:
 

 Telefonda dolandırıcılık

Neler yapılabilir: Tanımadığınız bir kişi telefonda yakınlarınızın kimlik bilgilerini ön plana çıkararak sizden daha fazla kişisel bilgi paylaşımı konusunda istekte bulunabilir. Ya da kamu kurumundan arıyormuş gibi davranıp sizi dolandırmaya çalışabilir.

Siz ne yapmalısınız: Bir kere kimse durduk yere gelip de sizden kişisel bilgi paylaşımı yapmanızda bulunmaz, o yüzden buna kesinlikle kanmamalısınız. Uzmanlar, dolandırıcıların 155 Polis İmdat gibi numaralar üzerinden bile arıyor olabileceğini ve sizden maddi taleplerde bulunabileceğini söylüyor. Koşullar her ne olursa olsun, hiç kimseyle ne kimlik ne de banka bilgilerinizi paylaşmamanız gerekiyor.


 

 Kapıda dolandırıcılık

Neler yapılabilir: Bu kimlik bilgileri arasında adresler de olduğu için adresinize karşı ödemeli kargo gönderilmiş olabilir. Kargocu değerli bir gönderi olduğunu belirtebilir ve sizden yüklü miktarlarda gönderi ücreti talep edilebilir.

Siz ne yapmalısınız: Eğer beklemediğiniz bir kargo yoksa ve karşı ödemeli olarak gönderildiyse her türlü kargo gönderiminden şüphelenmeniz gerekiyor.
 

 Kimlik bilgilerinin yüklendiği sitede adınızı aratmayın

Neler yapılabilir: Uzmanlara gör arama motoru görevi üstlenen bu site üzerinden yapacağınız her kimlik araması, bilgileri yükleyen kişilerin sizin yaşadığınıza dair bir bilgi elde edebileceğini gösteriyor. Kendinizi ve yakınlarınızı hedef haline getirmemek için bu site üzerinden kimlik bilgileri araması yapmayın.

Siz ne yapmalısınız: Uzmanların söylemlerine kulak verin ve site üzerinden kimlik araması yapmayın.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0