VPN Hakkında Doğru Sanılan 5 Yanlış Bilgi!

7
4
2
2
0
Ülkemizde internet sansürleriyle adı daha çok duyulmaya başlanan VPN hakkında doğru sanılan birçok yanlış bilgi ve inanış mevcut. Artık şehir efsanesi haline gelmiş VPN hakkında yanlış bilinen 5 bilgiyi ve doğrularını sizler için bir araya getirdik.
İnternet özgürlüğü konusunda ülkemizin durumunun parlak olduğunu söylemek zor. Bu nedenledir ki ülkemizde VPN denildiğinde akla Twitter ve Facebook yasakları ya da diğer yasaklı siteler gelmeye başladı. Ne zaman bir erişim yasağı ya da sansür ile karşılaşsak ilk sığınağımız VPN oluyor. VPN’e sansürü ortadan kaldırdığı için ne kadar minnettar olsak az ama bu teknolojinin sadece bu amaca hizmet ettiğini düşünmek de çok doğru değil.

 VPN Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

VPN hakkında eksik ve hatta yanlış bilinen birçok bilgi ve inanış mevcut. Her nedense bu yanlış bilgiler doğruymuş gibi kulaktan kulağa yayılarak artık bir “mit” halini aldı. İsterseniz daha fazla vakit kaybetmeden VPN hakkında en sık tekrarlanan yanlış bilgilere birlikte göz atalım…

 "Android" için En İyi VPN Uygulamaları

 

 "iOS" için En İyi VPN Uygulamaları

 

 1) Yasaklı Sitelere Erişim Dışında VPN’e İhtiyacımız Yok

Evet, sizlerin de bildiği gibi VPN ile engellenmiş sitelere, ülkelere göre sınırlandırılmış videolara erişebilir ve çeşitli sansür uygulamalarını ortadan kaldırabilirsiniz. VPN bu işlere fazlasıyla yarıyor ama tek amacı bu değil. Daha doğrusu, asıl amacı bu değil. Tüm bunların yanı sıra VPN aslında sizin iletişiminizi şifrelemek ve dolayısıyla sizin verilerinizi korumayı amaçlayan bir sistem. Kısacası, VPN kullanarak verilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

 2) VPN, İnternet Bağlantınızı Yavaşlatır

VPN üzerinden internete çıkmak öncelikle bağlantınızı başka sunuculara yönlendirdiği ve o sunucular üzerinden hedefe ulaştığı için hızınızı düşürür, internet bağlantınız yavaşlar” yönünde yaygın bir inanış mevcut. Buna rağmen, bu iddia tam olarak doğru değil. Öncelikle VPN’nin bağlantı hızı sizin doğal internet bağlantı hızınız ile sınırlıdır. VPN uygulamaları sizin bağlı olduğunuz sunucuya yakın bir vekil sunucu tercih eder çünkü sunucu uzaklığı arttıkça gecikme yaşanma ihtimali artar. VPN kullanırken yakın sunucuları tercih etmeniz halinde internet bağlantı hızınızda hissedilir bir yavaşlık yaşamazsınız.

 3) Ücretsiz VPN Her Şey için Yeterlidir

Ücretsiz VPN hizmeti acil durumlarda oldukça işe yarar. Sınırlandırılmış bir video içeriğini hemen izlemek ya da istenilen bir engellenmiş bilgiye hızlıca ulaşmak için. Buna rağmen, ücretsiz VPN’lerde genellikle rastgele vekil sunuculara atanırsınız. İşte yavaşlık durumu bu noktada ortaya çıkabilir çünkü rastgele atandığınız vekil sunucu asıl sunucudan kilometrelerce uzakta olabilir. Ayrıca, ücretsiz VPN hizmetinde bant genişlikleri ve hızlar sınırlandırılmış ve düşüktür.

 4) Tüm VPN’ler Aynıdır

Basit kullanımda hepsinin aynı işe yaradığını söyleyebiliriz ancak VPN’ler birbirinden oldukça farklıdır. Yukarıda VPN’in asıl amacının sizin iletişiminizi şifrelemek olduğunu söylemiştik. VPN’lerin birbirinden farklılığı tam olarak bu noktada devreye giriyor. Kimi VPN sağlayıcılar daha güvensiz şifreleme algoritmaları ya da standartları kullanırken kimi VPN sağlayıcıları endüstride önde gelen şifreleme sistemlerini kullanır. Böylece daha güvenli koruma sağlar. Bu noktadaki fark VPN servisinin abonelik ücretlerine doğrudan yansır.

 5) VPN Kullanarak Web’te Her İstenen Yapılabilir

VPN’nın kapalı kapıları açtığı ve size güvenlik sağladığı doğru olsa da, VPN kullanmak web ortamında aklınıza esen her şeyi yapabileceğiniz ve her durumda güvende olabileceğiniz anlamına gelmez. Tehlikeli sitelere VPN üzerinden de giriş yapsanız virüsler, zararlı yazılımlar ve phishing riskinden kurtulamazsınız. VPN ile şifrelenmiş bağlantı üzerinden bile saldırılara maruz kalabilir ve güvenliğinizi riske atabilirsiniz.
7
4
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
7
4
2
2
0