WhatsApp Ve Facebook Birleşiyor Mu?

0
0
0
0
0
Alman Bild gazetesinin iddiasından sonra internette en çok konuşulan dedikodu haline gelen WhatsApp ve Facebook birleşmesi söylentisini araştırdık.
Dünyada güncel olarak en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, web.whatsapp.com ile tarayıcısı ile bilgisayarınız üzerinden mesajlaşmayı sağlayan bir hale gelmişti. Kullanıcılar arasında çok beğenilen bu özellik ile tekrar gündeme gelen WhatsApp için Bild gazetesinde çıkan haber ile fazlasıyla merak uyandırdı.

Habere göre alpha.whatsapp.com adresinde yer alan ve Facebook üzerinden WhatsApp SSO bağlantısı isteyen bölüm yakında kullanıcılara açılacak olan yeni bir ortak özellik olarak bahsedildi.

Bu yeni özelliğe göre bu adres üzerinden Facebook Messenger ve WhatsApp birlikte çalışacak. Aynı zamanda Facebook bildirimlerini de alacağınızdan bahsedilen iddiaya göre şu anda sitede Facebook bağlantısı istemesine rağmen bir şey olmamasının sebebi çalışanları tarafından deneme ve test aşamasında olduğundan söz edilmiş.

Bildiğiniz üzere web.whatsapp.com adresinden mesaj alıp gönderebilmek için WhatsApp'ın telefonunuzda kurulu olması ve qr kod ile eşleştirmeniz gerekiyor. Eğer bu özellik eklenirse WhatApp'ı kullanabilmek için cep telefonuna gerek kalmayacak gibi duruyor. Aynı zamanda WhatsApp sadece telefonunuzda kayıtlı kişi listenizdekilerle görüşmenizi sağlarken böylelikle Facebook arkadaşlarınız ile de kullanılabilir yapıya gelebilir.Ama en azından artık keşfedilmiş olan alpha.whatsapp.com adresi ile WhatsApp kullanıcıları Facebook kullanıcı isimleri ile oturum açabilecek. Her ne kadar giriş yaptıktan sonra başka herhangi bir faaliyet gerçekleşmese de, yine de iki dünya ilk kez bir araya gelme ihtimali doğdu.

Ancak bana sorarsanız bu spekülasyonun olma ihtimali olsa da böyle bir işlem gerçekleşmeyebilir. Alpha sürümünü test eden şirket çalışanları için ayrılan bir sayfa da olabileceğini düşündüğüm sitede Facebook bağlantısının istemesinin nedeni siteye giren kişinin bir şirket çalışanı olduğunu onaylamak için de koyulmuş olabileceğini düşünüyorum. Yaptığınız eşleme sonrasında bizde bir değişikliğin olmaması sebebi de bir şirket çalışanı ya da alpha sürüm test kullanıcısı olmamamızdan kaynaklanıyor haliyle.

Tabii bir diğer yandan WhatsApp'ı satın alan Facebook'un bunu yapmayı istemesi de normal karşılanabilir. Zaman içinde doğru olup olmadığını göreceğimiz bu durum için daha süre var diye düşünüyorum. Çünkü WhatsApp için beklenen ilk yenilik olan sesli arama özelliği üzerinde çalışan WhatsApp'ın öncelikle bu özelliği devreye sokacağını biliyoruz. Yani bu iddianın doğruluğu öğrenmek için daha çok erken.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0