Wikileaks'in Kurucusu, Google'u Suçladı

0
0
0
0
0
Wikileaks'in Kurucusu, Google'u Suçladı
​Wikileaks’in kurucusu olan Julian Assange, kullanıcıların kişisel bilgilerini istihbarat kuruluşlarıyla paylaştığı gerekçesiyle Google’u suçladı.
Wikileaks’in kurucusu olan Julian Assange, kullanıcıların kişisel bilgilerini istihbarat kuruluşlarıyla paylaştığı gerekçesiyle Google’u suçladı.
 
BBC ve SkyNews’a iki özel röportaj veren Assange, “Google yasa dışı bir şekilde değil, yasal olarak insanların mümkün olduğunca kişisel bilgilerini topluyor, bunları depoluyor, tasnif ediyor ve davranışlar üzerine kredi profilleri oluşturuyor. Sonra da bunları reklam verenlere ve başkalarına satıyor. Aynı prosedürü uluslararası istihbarat örgütleri ile de yapıyor” iddialarında bulundu.
 
Google ile ABD arasında sürekli istihbarat paylaşımı olduğunu iddia eden Assange, “Google sonradan geldi ama 2002 yılından beri bu duruma müdahil oldular. 2009 yılından itibaren mevcut bilgileri uluslararası istihbarat teşkilatları ile paylaşıyor. İnsanlar Google’ın ne olduğunu bilmiyor” dedi.
 
Wikileaks’te Irak ve Afganistan savaşlarına dair belgelerin, ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yazışmaları dahil 700 binden fazla belgeyi sızdırmaktan dolayı 35 yıl hapse mahkum edilen Bradley Manning’den bahseden Assange, “Benden çok daha zor durumda bulunan insanlar var” dedi.
 
Geçen ay Londra’nın büyükelçilik binasında Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino ile basın toplantısı düzenleyen Assange, yakında elçilikten ayrılacağını söylemişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0