• Anasayfa
  • İnternet
  • WikiLeaks, Skandal Belgeleri Paylaşmaya Devam Edeceğini Açıkladı

WikiLeaks, Skandal Belgeleri Paylaşmaya Devam Edeceğini Açıkladı

0
0
0
0
0
WikiLeaks, uzun süredir koruduğu suskunluğunu bozmaya hazırlanıyor.   
Yayımladığı belgelerle uzun süre gündemden düşemeyen WikiLeaks, gündemi belirlemeye kaldığı yerden devam etmek istiyor. İsveç merkezli uluslararası bir organizasyon olan WikiLeaks, hükümetlerin ve farklı kuruluşların önemli belgelerini internet alemiyle paylaşmış ve çoğu devlet büyüğünün hedefi haline gelmişti. 

WikiLeaks, 29 Kasım 2010’da yayımladığı ABD diplomatik belge sızıntısından sonra ‘kuruluş içi anlaşmazlık’ sebebiyle faaliyetlerine ara vermişti. Her ne kadar bu duruma bahane olarak anlaşmazlıklar gösterilse de o dönemde yarattığı deprem etkileri susmalarına neden olmuştu. Ancak WikiLeaks bu suskunluğa daha fazla dayanamayarak sahalara geri döndüğünü açıkladı. 

Aradan geçen 5 yılın ardından faaliyetlerine kaldığı yerden devam edecek olan WikiLeaks’in belge alışveriş sistemi ise Tor sitesi aracılığıyla sağlanıyor. Bu sayede kaynak anonim başlığı altına giriyor ve skandal belgeler hakkında kaynak suçlanamıyor. WikiLeaks’in kaldığı yerden devam edeceği haberi çoktan Dünya’ya yayılmış durumda. Önde gelen devletlerin bu uluslararası organizasyon için ne gibi önemler alacağını ise ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0