Wikipedia Sesleri de Saklayacak

0
0
0
0
0
Wikipedia Sesleri de Saklayacak
Hala hayatta olan ünlü kişilerin ses kayıtlarını toplamaya başlayan internetin en geniş bilgi kaynağı Wikipedia, görsel arşivinin yanında artık sesleri de saklayacak ve gelecek nesillere aktaracak.
İnternetin en sık başvurulan ve en gemiş ansiklopedisi Wikipedia son yaptığı açıklama ile hala hayatta olan ünlü kişilerin ses kayıtlarını toplamaya başlayacaklarını böylece gelecek nesillerin de bu kişileri dinleme imkanı bulacaklarını söyledi.

WikiVIP (Wikipedia Voice Intro Project) ile karşımıza çıkan Wikipedia'nın editörleri Andy Mabett ve Andrew Gray; müzisyen, oyuncu gibi ünlü kişilerin kendileri ile ilgili olan sayfalarda birkaç saniyelik ses kaydı bırakmalarını sağlayacaklarını, böylelikle gelecek nesillere somut bir şekilde bu kişileri ulaştırabileceklerini söylediler.

Proje kapsamında ses kayı Wikipedia'da yayınlanan ilk kişi olma şansına sahip olan kişi İngiliz komedyen Stephen Fry oldu. Projeye ilk destek ise BBC'den geldi. BBC'nin Desert Island Discs ve Today programlarına katılan Aung San Suu Kyl ve Berners-Lee'nin ses kayıtlarının da BBC tarafından paylaşıldığı belirtildi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0