Windows 10 Yüzünden İnternet Sorunları Yaşanabilir!

2
0
0
0
0
Windows 10'un bugün çıkışının ardından binlerce hatta milyonlarca kişi Win10'u indirmek için deyim yerindeyse abandı. Ancak bu indirme birçok internet sorunları da yaratabilir.
Bildiğiniz gibi sabah saatlerinde indirilmeye sunulan Windows 10'un tam sürümü sonrası dünya genelinde bir yüklenme meydana geldi. Yani binlerce hatta milyonlarca kişi şu anda bile Windows 10'u indirerek bilgisayarlarına kurma derdinde. O kadar büyük çaptaki indirmeler de internet altyapılarını zorlayabilecek olması ile bazı sorunlar orataya çıkabileceği dile getiriliyor.

Windows 10'un 3GB civarlarındaki büyüklüğü binlerce kişi tarafından aynı anda sağlandığı için büyük veri transferlerine yol açıyor. Hatta yapılan araştırmaya göre saniyede 10TB'ı aşan bir trafik oluştuğu bilgisi verilmekte. Hal böyle olunca internette yavaşlamalar ve sorunlar meydana gelebileceği ihtimali de ortaya çıktı. Microsoft bu sorunu önlemek için kendi sunucularını Windows 10'un çıkışı öncesi saniyede 40TB veri akışı sağlayabilecek bir kapasiteye getirdi. Bu sayede download sırasında Microsoft sunucularından kaynaklı bir yavaşlama ya da çökme meydana gelmesi beklenmiyor.Fakat Windows 10'u inderen kullanıcılar tarafından altyapı yetersizliği söz konusu olabilir. Bu da internette yavaşlamalar olması anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde fiber altyapı dışındaki internet bağlantıları size en yakın telefon kutusu üzerinden evinize aktarılıyor. Aynı kutuda ise neredeyse tüm mahallenin interneti bağlı. Bu noktadan aynı anda birçok kişinin Windows 10 indirmeye kalkması çevrenizde toplu bir internet yavaşlamasına yol açabilir. Yani Windows 10 indirirken "Abi bu çok yavaş iniyor ya" durumları oluşuyorsa bu normaldir. Hatta çökmeler ve bağlantı kopmaları bile olabileceği anlamına geliyor.

Bu sebeple eğer bir gazla Windows 10'u indiriyorsanız aklınızda bulunsun, daha indirmediyseniz birkaç gün beklemek (eğer sabırlı biri iseniz) daha işinize yarayabilir. Ama yok yine de indirmek istiyorsanız kolay gelsin.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0