Windows 11'e Dair İlk Tasarım Göründü

4
0
0
0
0
Windows 10 henüz son kullanıcı sürümü ile piyasaya çıkmadı, buna rağmen Microsoft’un bir sonraki işletim sisteminin mobil sürümüne dair yapılan tasarımlar bağımsız tasarımcılar tarafından beğeniye sunulmaya başlandı.
İsveçli tasarımcı Viktor Hammarberg tarafından yapılan bu tasarım. Microsoft Mico olarak adlandırılmış ve Microsoft’un yeni telefonu olarak tasarımcının takipçilerinin beğenisine sunulmuş.

Telefon olarak da sıra dışı özelliklere sahip olan bu tasarım kenardan kenara kıvrımlı bir ekrana sahip ve ana ekran tuşu aynı zamanda açma/kapama tuşu olarak işlev görüyor.

15 megapiksellik bir arka kamerası bulunan telefonun, dört kareden oluşan Microsoft logosu aynı zamanda bildirimler ve ana kamerayı kullanarak çekilen özçekim pozlarınız için bir ekran olarak tasarlanmış.

Tüm butonları ekranın üzerinde bulunan telefonun aynı zamanda bu dokunmatik tuşları Apple’ın Force Touch teknolojisi benzeri bir sisteme sahip ve bu sayede kullanım sırasında yanlışlıkla basma riski ortadan kaldırılmış olan telefonun ana ekran tuşuna iki defa bastığınızda telefon uyku moduna ya da sessiz moda girebiliyor, kapatmak için ise aynı tuşa 5 saniye parmağınızı basılı tutmanız yeterli. Cihazın üzerinde herhangi bir fiziksel tuş ise bulunmuyor ve ses açıp kapatmak için de parmağınızı kaydırmanız yetiyor.

USB type C ile şarj olan cihazın aynı zamanda HD hoparlörü ve kulaklık için de bir girişi bulunuyor.

Arayüzünde iOS’tan esinlendiği düşünülen 3 boyutlu bir görünüm kazandırılmış ikonlar kullanılırken kontrol paneli parmağınızı yukarı kaydırarak erişime sunulmuş. Ekran kilidi ise ekranda bulunan bir daireye 0.8 saniye bastığınızda açılıyor ve parmağınızın boyutuna göre bu dairenin boyunu değiştirebiliyorsunuz.

Ayrıca ana ekranda sürekli açık olan uygulamalarınız için 3 adet yer bırakılmış. Bu sayede kullanmak istediğiniz, sürekli açık tuttuğunuz uygulamaları buralara yerleştirebiliyorsunuz.

Windows 11’e dair ilk fikirlerini paylaşmak isteyen tasarımcı Viktor Hammarberg, herkesten önce davranıp henüz Windows 10 piyasaya çıkmadan yaptığı bu tasarımla bakalım Microsoft’a ne kadar fikir verebilecek ya da ne kadar beğeni toplayacak.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0