World Wide Web’in Mucidinden İnternet Anayasası Teklifi

0
0
0
0
0
World Wide Web’in Mucidinden İnternet Anayasası Teklifi
World Wide Web fikrini ortaya attığında deli damgası yemiş olsa da şu an internet üzerinden sizlere haber ulaştırabilmemizi sağlayan yegane kişi olan Sir Tim
Barners-Lee, World Wide Web’in 25. Yılını doldurduğu şu gün The Guardians’a ilginç açıklamalarda bulundu.

World Wide Web fikrini ortaya attığında deli damgası yemiş olsa da şu an internet üzerinden sizlere
haber ulaştırabilmemizi sağlayan yegane kişi olan Sir Tim Barners-Lee, World Wide Web’in 25. Yılını doldurduğu şu gün The Guardians’a ilginç açıklamalarda bulundu.

Tim Barners-Lee’ye göre internetin tarafsız ve bağımsız kalabilmesi, aynı zamanda kullanıcı haklarının korunabilmesi için bir anayasaya ihtiyaç var.

Ülkemizde de olduğu gibi diğer hükümetlerin de internet üzerindeki baskılarını arttırdığına ve durumun hiç de iyiye gitmediğine değinen  Bay Barners kullanıcı haklarını temel alacak bir internetin hayal olmadığına vurgu yaptı.

“İnternetin sansürsüz ve tarafsız kalması garanti altına alınıp bir güven ortamı oluşturulmadığı sürece şeffaf bir hükümet, tam anlamıyla işleyen bir demokrasi, kültürler arası etkileşim ve çeşitlilik mümkün değildir.” cümlesini kuran ve hiçbir şey yapmadan özgür bir internetin bizlere sunulmasını beklemek çocukçadır ”herkes elini taşın altına koymalı” temasına sahip bir konuşma ile röportajı sonlandıran Sir Tim Barners-Lee, en azından özgür medya için çabalayan insanların da olduğunu göstererek insanlığa olan inancımızı tazelemedi desek yalan olur.

Edward Snowden Amerikan ve İngiliz istihbaratının internet üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmasından sonra da hükümetleri oldukça sert bir dille eleştiren Barners anayasa teklifini “Web We Want” projesi kapsamında gizlilik, düşünce özgürlüğü ve anonimlik olgularını temel alarak oluşturacağı tahmin ediliyor.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0