Bir Dönemin Devi Yahoo'yu 'Bedava Verseler Kimsenin Almayacağı' Duruma Düşüren 5 Büyük Hata!

3
0
0
0
0
90'ların internet devi Yahoo kötü günler yaşıyor. Marisa Mayer'in yöneticiliği ve medyatik yönü de şirketi kurtarmaya yetmedi. Alıcı bulunsa hemen satılacak şirketi bugünlere getiren 5 büyük hataya birlikte göz atalım...
90’ların internet devi Yahoo uzun zamandır zor günler geçiriyor. 2012 yılında başarılı Google yöneticisi Marissa Mayer’in yönetimine bırakılan şirket, bu dönemde de beklenen atılımı yapabilmiş değil. Ünlü CEO’nun medyatik yönü ve yönetimsel anlayışı geçmişin enkazını toparlamaya yetmedi ve Yahoo şimdi alıcı bulma peşinde. Konuyla ilgili buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

 Yahoo'nun Tarihi Hataları Neler?

Kimsenin satın almaya yanaşmadığı ya da pek sıcak bakmadığı şirketi bu noktaya getiren kritik hataları sizler için bir araya getirdik. Bunlardan bazılarını okuduğunuzda gerçekten çok şaşıracaksınız. İşte Yahoo’nun içinde bulunduğu duruma neden olan ilginç hatalar.

 Google’ı Henüz Çok Küçükken Satın Alma Şansını Kaçırdı

1997 yılında Yahoo’nun yeni palazlanan Google’ı satın alıp konuyu kapatma şansı vardı. Hem de 1 milyon dolar gibi çerez parası sayılabilecek bir rakama. Google’ın bugünkü piyasa değeri yaklaşık 400 milyar dolar… O dönem bu satın almaya yanaşılmadı çünkü Google düz bir arama motoruydu, Yahoo ise bir portaldı. Yahoo, arama için gelen ziyaretçilerin sitede daha çok kalmasını istiyordu ve birçok ek servis ile bu stratejiyi destekliyordu. Google ise sadece arama motoru amacına hizmet ediyordu. 

 Aynı Şans Yahoo’ya Bir Kez Daha Geldi: Sonuç Yine Fiyasko!

5 yıl sonra, Google emekleme dönemini geride bırakıp biraz daha büyüdükten sonra Yahoo’nun Google’ı satın alması tekrar gündeme geldi. Analistlere göre Google’ın piyasa değeri o dönemde en az 5 milyar dolara ulaşmıştı. Dönemin Yahoo CEO’su Terry Semel, Google’ın 3 milyar dolar ettiğini savundu. En Yahoo yanlısı tahminler bile “en az 5 milyar dolar eder” derken “3 milyar dolardan fazla vermem” diyen Yahoo CEO’sun kafası mı güzeldi biz de bilmiyoruz.

 Microsoft’un Teklifini Geri Çevirdi!

2008’e gelindiğinde artık Yahoo’nun adı “satın alabilecekler” listesinde değil “satın alınabilecekler” listesindeydi. Microsoft’un arama motoru pazarına girmek istemesi Yahoo için büyük bir fırsattı ancak şirket bunu da değerlendiremedi. Dönemin Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Yahoo için 44 milyar dolar teklif etti. Bu teklif çok düşük olduğu gerekçesiyle reddedildi ve Microsoft satın alma operasyonundan vazgeçti.

 Flickr Gibi Bir Oluşum Kurban Edildi!

İnternetin fotoğraf kaynağı durumundaki Flickr, 2005 yılında Yahoo tarafından satın alındı. Şirketin hantal yapısı Flicker’ı sosyalleştirmeye engel oldu ve Yahoo için büyük bir nimet olan proje kendi haline terk edildi. Evet, Flickr hala milyonların kullandığı bir platform ama fotoğraf alanında başladığı macerayı Instagram’a ya da Facebook’a kaptırmasına ne demeli?

 Tumblr, Yahoo’ya Bekleneni Vermedi!

2012 yılında CEO’luk görevine gelen Marissa Mayer, Yahoo’yu tekrar gündeme taşımayı başardı. Hem genç hem güzel olmasıyla medyada kendine fazlasıyla yer bulan Mayer’in popülaritesi şirketine de yaradı ve Yahoo’nun tekrar “güneşli güzel günlere” döneceği beklentisi arttı. Mayer’in gençlere açılma stratejisinin bir parçası olarak gerçekleşen Tumblr satın alımı ise şirket adına en sükse yapan gelişmelerden biri oldu. Ancak Tumblr satın alımının yarattığı olumlu etkinin ömrü kısa sürdü. Sosyal ağı reklam kapısı olarak gören şirket, yeni tasarıma geçerek kullanıcıları kızdırdı. Tumblr kısa sürede gözden düştü ve Yahoo bu işten zarar etti.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0