Yandex.Browser Gelişmiş Arayüzü ile Sıra Dışı Oldu

1
0
0
0
0
Yandex sıradan arama motorlarının dışına çıktı ve Yandex.Browser'ı geliştirdi. Yandex.Browser alfa sürümünü sizler için inceledik.
Rusya'nın en büyük arama motoru Yandex, bildiğiniz arama motorlarının dışında bir arayüz geliştirdi. 2012 yılında kendi arama motoru Yandex.Browser'ı tanıtan şirket, yaptığı yeniliklerle adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Geleceğin arama motorunu tasarladıklarını söyleyen ekip, Yandex.Browser'ın tanıtımını, Yandex Türkiye Twitter adresi üzerinden yaptı.

 
Yandex.Browser'ın yeni alfa sürümü yaklaşık 97 MB'lık bir dosya boyutuyla kullanıcının beğenisine sunuldu. Yandex.Browser alfa sürümünü BURADAN indirebilirsiniz. Hemen hatırlatalım, Yandex.Browser'ın akıllı telefon ve tabletleriniz içinde aynı bağlantı linkinden indirebilirsiniz. Siz programı indirmeye başlarken biz de yeni Yandex.Browser hakkında ki görüşlerimizi paylaşalım.

Yandex.Browser'ın yeni alfa versiyonun da görsellik ön plana çıkartılmış. Tarayıcının üst ve alt kısmında bulunan şeffaf paneller, kullanıcının tamamen ekrana odaklanmasını sağlarken dikkat kaybını minimuma indiriyor. Bir farklılık ise normalde yukarıda kullanmaya alıştığımız sekmeler, Yandex.Browser'da aşağıya çekilmiş. Böylece yukarıda bulunan arama çubuğu sitenin bir parçasıymış gibi gözüküyor. Gereksiz arayüz verilerini ortadan kaldıran Yandex.Browser, şeffaf tasarımıyla sadelik ve işlevselliği ön plana çıkartıyor. 
Görüldüğü gibi adres çubuğu sanki sitenin bir parçasıymış gibi siteye uyum sağlıyor. İçeriğin önemine dikkat çeken Yandex.Browser, kullanıcıların gözünü yoracak ve dikkatini dağıtacak her şeyi ikinci plana atmış diyebiliriz. Şeffaflaştırılmış arama çubuğuna tıkladığınızda karşınıza Bookmark, Print, Add to, vb. kısa yollar geliyor. Bu da kullanıcılar için sayfa içerisinde gezinirken büyük bir kolaylık sağlamış. Böylece internette gezerken gereksiz Toolbar öğelerini sürekli yanınızda taşımanız gerekmiyor.Bunların dışında Yandex kullanıcının kendini özgür hissetmesi ve kendine göre bir tema kullanabilmesi için arka plan değişikliklerini serbest bırakmış. İsterseniz animasyonlu arka planları seçerek eğlenceli bir web tarayıcısına sahip olabilirsiniz. Tarayıcının sağ üst bölümünden kolayca geçmiş, ayarlar, favoriler gibi özelliklere erişebiliyorsunuz. Burada küçük bir ayrıntı var. Yandex. Browser eski web tarayıcınızda kullandığınız favorileri aynı şekilde kendi tarayıcısına geçiriyor. Böylece çok fazla favori site kaydedip işlerini oradan yürütenlerdenseniz, herhangi bir veri kaybı yaşamadan kolayca tarayıcınızı değiştirebilirsiniz. Eklentiler açısından biraz zayıf gözüken Yandex.Browser'ın full sürümünde eminiz ki bu özelliklerde geliştirilecektir. Yandex.Browser alfa sürümü hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0