• Anasayfa
  • İnternet
  • Yandex’in Milyonlarca Dolar Değerindeki Kodları, 25 Bin Dolara Satışa Çıkarıldı!

Yandex’in Milyonlarca Dolar Değerindeki Kodları, 25 Bin Dolara Satışa Çıkarıldı!

0
0
0
0
0
Daha önce Yandex’te çalışmış olan bir kişi, arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmalarını yasa dışı yollarla indirip 40 bin dolara satışa çıkardı.
Rus gazetesi Kommersant’tan yayınlanan habere göre Dmitry Korobov ismindeki eski bir Yandex çalışanı, şirketin arama motoruna ait kaynak kodlarını karaborsadan sattığı sırada suç üstü yakalandı. İçerisinde arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmaları barındıran Arcadia isimli yazılımı şirketten habersiz olarak indiren Korobov, bu yazılımı NIX adındaki elektronik perakendecide çalışan arkadaşına satmaya çalıştı.

Değeri milyonlarca dolar olan yazılım, 25 bin dolar gibi oldukça komik bir fiyatla satışa çıkarılması ise ayrı bir tartışma konusu. Korobov, muhtemelen elindeki verilerin ne kadar değerli olduğunun farkında değildi.

Rusya’daki yerel uzmanlar, olayın küresel anlamda Google ya da Yandex’in herhangi bir rakibinin bu kodlara sahip olmak için ajan tutmuş olabileceği şeklinde duyurulacağını fakat bunun kesinlikle gerçeği yansıtmayacağını belirttiler.Kommsersant’ın elde ettiği bilgilere göre Yandex’in satışa sunulan açık kaynak kodlarının ve algoritmaların değeri 10 milyon euro’nun üzerinde. Korobov’un 2 yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldığı mahkemeye katılan bir Yandex temsilcisi, söz konusu yazılımın şirketin önemli parçalardan bir tanesini oluşturduğunu ve Yandex’in ana gelir kaynağıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, “Yönetimimiz bu olayı çok ciddiye aldı” açıklamasında bulundu.

Korobov, yazılımı Darknet forumlarında korsan olarak satışa sunduğu sırada Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin dikkatini çekmiş ve olay sonrası potansiyel alıcısıyla birlikte tutuklanmış. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0