Yandex Televizyon Reklamında Google'a Gönderme

6
3
1
0
0
Yandex Televizyon Reklamında Google'a Gönderme
Yandex'in bir süredir televizyon kanallarında da dönen reklam filmlerinde pazarın en büyük pay sahibi ve kendisinin en büyük rakibi Google'a yaptığı akıllıca gönderme fark edenleri şaşırtıyor.
Bir süredir adından sıkça söz ettirmeye başlayan Rus arama motoru Yandex, televizyon reklamları ile de dikkatleri üzerine çekiyor ve hemen her tarafta karşımıza çıkarak zihnimizde yer etmeye çalışıyor.

Reklam filminde sevgilisine telefon almaya karar veren; ama aradığı telefonu bir türlü bulamayan bir genç, karşı koltukta uzanan arkadaşına soruyor: "ben bu telefonu nereden bulacağım"

Arkadaşı da fondan yükselen bir gürültü ile bağırarak cevap veriyor: "Ben ne bileyim YANDEX miyim?"

Buraya kadar herşey tamam gibi görünüyor ama muhtemelen defalarca bu reklamı izlediğiniz halde yakalayamadığınız bir ayrıntı var.

Yandex miyim diye bağıran arkadaşın üzerindeki renkler Google'ın renkleri! Yani Ben ne bileyim diyen kişi Yandex'e göre, Google!

Yandex, reklamı  izleyenlere Google'ın bulamadığını Yandex'te ara mesajı veriyor. Kısaca biz farkında olmadan ufak numaralarla kendisini bilinçaltımıza da yerleştirmeye çalışıyor.

Biz, zekice yapılan bu reklam çalışmasını beğendik ve biliyoruzki bu rekabet kızıştıkça karlı çıkacak olan yine kullanıcılar olacak.
 
6
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
1
0
0