• Anasayfa
  • İnternet
  • Rekabet Kurulu'ndan Yemeksepeti.com'a 426 Bin TL'lik Rekor Ceza!

Rekabet Kurulu'ndan Yemeksepeti.com'a 426 Bin TL'lik Rekor Ceza!

1
1
0
0
0
Türkiye'nin en başarılı internet girişimlerinden biri olan yemeksepeti.com'a açılan dava karara bağlandı. Rekabet Kurulu, yemeksepeti.com'u 426 bin TL idari para cezasına mahkum etti. Verilen karara birlikte göz atalım...
Türkiye’nin en başarılı internet girişimlerinden biri olan yemeksepeti.com rekor bir para cezasına mahkum edildi. Diğer yemek sipariş sitelerinin Rekabet Kurulu’na yaptığı başvuru incelendi ve karara bağlandı. Yemeksepeti.com tam 426 bin TL idari para cezasına mahkum edildi.

 Yemeksepeti.com Neden Ceza Aldı?

Buradaki haberimizde küçük yemek sipariş sitelerinin Rekabet Kuruluna yaptığı başvuruyu sizlerle paylaşmış ve iddialarını aktarmıştık. Haksız rekabetten şikayetçi olan ve kepenk indirme noktasına geldiklerini belirten küçük yemek sipariş sitelerinin gerekçelerini Rekabet Kurulu haklı buldu. Verilen kararda “haksız rekabet koşulları yaratma” ve “rakip platformların tanıtımlarını engelleme” gibi dikkat çekici unsurular bulunuyor. Rekabet Kurulu kararı, Ankara İdare Mahkelemelerinde yargı yolu açık olmak üzere nihai bir nitelik taşıyor. 

 Yemeksepeti.com Üst Mahkemeye Gidecek Mi?

Bu aşamdan sonra gözler yeniden yemeksepeti.com’a çevrilmiş durumda. Şirket isterse verilen bu karar üst mahkemeye taşıyarak yeniden görüşülmesini sağlayabilir ya da kabul ederek temyize gitmeyebilir. Yemeksepeti.com’un nasıl bir yol haritası belirlediği şu an için açıklanmadı. Rekabet Kurulu’nun verdiği kararın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca, davayı açan yemek sipariş sitelerinin iddiaları ve yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın’ın savunması için buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0