Yeni Kimlik Kartlarının Dağıtılacağı Tarih Belli Oldu!

0
0
0
0
0
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, yeni kimlik kartlarının dağıtımına ilk olarak 14 Mart tarihinden itibaren Kırıkkale’de başlayacaklarını bildirdi.
Artık yeni kimlik kartlarına kavuşmamıza 1 aydan kısa bir süre kaldı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışma çerçevesinde yapılan tüm hazırlıkları tamamlanan çipli kimlik kartları, ilk olarak 14 Mart'ta Kırıkkale’de dağıtılacak.

Pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale’nin ardından yeni kimlik kartlarının tüm illerde yaygınlaştırılması, 3 yıl sonra da tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor.

Kimlik kartlarının basımında, banknot basımında kullanılan teknikler kullanıldı. Görsel olarak ise Selçuklu çizgileri, Osmanlı motifleri ve Cumhuriyet’in modern çizgilerinden faydalanarak motifler oluşturuldu.
 

 Güvenlik önlemi üst düzeyde olacak

Dünyadaki benzerlerine göre yerli mühendislik ve üretim katma değeri yüksek olan kimlik kartları, elektronik, görsel ve kimyasal birçok güvenlik unsuru bünyesinde barındırıyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen şifre mekanizmasıyla korunan kimlik kartları, kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi içerisindeki bilgilere ulaşılması neredeyse imkansız olacak.


 

 Kimlik kartları nasıl alınır?

Bunun için ilçe nüfus müdürlüklerine şahsi olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Sağlık ya da benzeri sebeplerle ilçe nüfus müdürlüklerine gidemeyen kişilerin başvurularının kabul edilmesi için de gerekli teknik detaylar hazırlandı.
 

 Vatandaşlara önemli uyarı

Kimlik kartları ile ilgili resmi bir web sitesi açılacağını belirten yetkililer, vatandaşlara resmi olmayan sitelere ve sosyal medyada yer alan asılsız haberlere itibar etmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. (‘Webtekno hariç’ diye de not düştüler)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0