4.5G İçin Yerli Baz İstasyonları Üretiliyor!

1
0
0
0
0
1 Nisan 2016 ile beraber geçeceğimiz yeni 4.5G teknolojisinde Aselsan, Netaş, Argela ve Turkcell işbirliğiyle yerli üretim baz istasyonları kuruluyor.
Ülkemizde 1 Nisan'da faaliyete geçecek 4.5G teknolojisi için yapılan çalışmalar hızla devam ederken Aselsan'dan oldukça güzel bir bilgi ortaya çıktı. Turkcell'in 4.5G için kurduğu alt yapıya destek amacıyla Aselsan, Netaş ve Argela tarafından çalışmaları yürütülen yerli baz istasyonlarını kullanacak.

3G'ye göre çok daha iyi bir hizmet ve çok daha hızlı bir internet altyapısı oluşması için gereken yeni baz istasyonlarının yerli üretim olması ise oldukça güzel bir konu. Çünkü dışardan almak yerine ülke içinde yapılacak olması hem ülke ekonomisine hem de Türkiye'nin teknoloji dünyasındaki yeri noktasında oldukça önem arz ediyor.Savunma Sanayii Müşteşarlığı tarafından Aselsan'a verilen ana yüklenici firma yetkisiyle beraber Netaş ve Argela'nın da ortak çalışmasıyla birlikte geliştirilen yeni ve yerli baz istasyonu 4.5G'ye vereceği destek ile ULAK adındaki yerli baz istasyonları geliştirme teknolojisi sonucunda Turkcell'in kullanacağı bu yerli baz istasyonlarının yanı sıra Turkcell ve Aselsan 5G'nin ülkemizdeki alt yapısı için de çalışmalarını yürütmeye devam edecek. 450MHz, 800MHz, 1800MHz ve 2600MHz gibi bant genişliklerini destekleyecek olan bu yerli baz istasyonları ülkenin dört bir yanında kullanıma sunulacak.

GÜNCELLEME: ULAK projesine Turkcell'den sonra bir destek de Türk Telekom'dan geldi. 4.5G altyapısı için üretilen yerli baz istasyonlarına ilk sipraiş Türk Telekom tarafından verilmiş oldu. 17 Şubat'ta atılan imzalar ile yerli üretime destek veren Türk Telekom, 4.5G için baz istasyonlarını yerli üretim olarak kullanacak.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan konuyla ilgili: “Yerli üretimi destekleme ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştirme vizyonumuz ile 4.5G’ye uyumlu yerli baz istasyonu projesi ULAK’ın ortağı olma gururuna ek olarak, ASELSAN ve NETAŞ ile geliştirdiğimiz bu ilk yerli baz istasyonu için sipariş veren ilk operatör olmanın da gururunu yaşıyoruz” ifadeleriyle anlaşmayı duyurdu.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0