Yılın En İyi 3 İlüzyonu

1
0
0
0
0
Yılın En İyi 3 İlüzyonu
"Yılın En İyi İlüzyonları" adlı yarışmanın sonuçları belli oldu. İlk 3'e giren ilüzyonlar ise gerçekten beynimizi kurcalayacak kadar başarılı.
Göz yanılması olarak tabir ettiğimiz, beynimizin bu oyuna kanarak farklı şeyler gördüğü, düşündüğü ilüzyonlar çoğu zaman birçok insan için ilgi çekici olmuştur. İşte bu konuda video olarak çekilen yanılsamaları konu alan "Yılın En İyi İlüzyonları" adlı yarışmanın bu yılki ayağında birbirinden ilgi geçici ilüzyonlar yarıştı.

Bu yarışmanın sonucunda ilk üçe giren videolar ise gerçekten bu sıralamayı hak ediyor gibi. Oldukça ilginç ve "Nasıl oluyor ya?" dediğimiz bu ilüzyonlar gerçekten başarılı ve beynimizi oyuna getiren yanılsamalar olarak başarılı olmuş.

Şimdi ise ilk üç sıralamasına giren ilüzyonlara tek tek göz atalım;
 

 1) Splitting Colours (Bölünmüş Renkler)

 

Belçikalı Mark Wenger tarafından yapılan bu ilüzyon videosunda renk karmaşasında normalde birçok farklı rengi barındıran iki çizgiye eklenen farklı renkler ile değiştiğini görmekteyiz.

Videoda görebileceğiniz gibi araya farklı çizgilere sahip doğruların girmesiyle değişen renkleri içeren bu video, yarışmanın birincisi olarak haklı bir başarı kazanmış. Renk değişimi noktasında herhangi bir video editleme veya rengi bilgisayar üzerinden değiştirme gibi bir durumun olmadığını da belirtmiş olalım.
 

 2) Ambiguous Garage Roof (Belirsiz Garaj Çatısı)

 

Japonya'daki Meji Üniversitesi'nden Kokichi Sugihara tarafından yapılan bu ilüzyon çalışması ise bakış açılarının farklılığını ele alıyor. Aslında kubbeli gibi görünen garaj çatısı aynada katlanmış gibi görünmekte. Standı tam 180 derece çevrildiğinde ise gerçekte katlanmış gibi görünen çatı aynada ise kubbeli bir biçimde görünüyor.
 

 The Day it Rained on Lowry (Lowry Üzerine Yağmur Yağdığı Gün)

 

Ünlü İngiliz Ressam Laurence Stephen Lowry'nin "İşden Dönüş" adlı çizimine eklenen yağmur ve şimşek efenti sonucunda sanki resimdeki insanlar hareket ediyormuş gibi gösteren Michael Pickard, oldukça başarılı bir şekilde ilüzyonunu bulmuş. Sonuna açıklamasını da ekleyerek nasıl beynimizin oyuna geldiğini de izah etmiş.

Eğer dahasını görmek istiyorsanız buradaki bağlantıdan tüm finalistleri görebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0