• Anasayfa
  • İnternet
  • Yıllardır ‘Kim Acaba?’ Dediğimiz Bitcoin’in Kurucusu Sonunda Ortaya Çıktı

Yıllardır ‘Kim Acaba?’ Dediğimiz Bitcoin’in Kurucusu Sonunda Ortaya Çıktı

1
1
1
0
0
İnternet dünyasının sanal para birimi olan Bitcoin’in yaratıcısı, BBC’ye yaptığı açıklamayla kimliğini ortaya çıkardı.
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında hakkında bazı araştırmalar sonucu Bitcoin’in yaratıcısı olduğuna dair bulgular elde edilmiş, fakat yine de kesin bir bilgiye ulaşılamamıştı. Artık kendisini saklamanın bir anlamının olmadığını söyleyen Craig Steven Wright, elinde bulunan bazı belgelerle birlikte Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu açıkladı. 

BBC, Economist ve GQ’ye bir açıklama yapan Wright’ın bu söylemleri, Bitcoin Foundation’ın kurucularından Jon Matonis tarafından da onaylanmış. Bazı belgelere daha sahip olduğunu belirten Wright, kendisine Bitcoin’i kurması için başkalarından yardım aldığını ve bunları da deşifre edeceğini söyledi.1970 yılında doğan ve bu zamana kadar Satoshi Nakamoto kod adını kullanan Craig Steve Wright, bir bilgisayar mühendisi ve iş adamı. Kendisi hakkında Gizmodo ve Wired sitelerinin yaptığı araştırmalarla adı Bitcoin’in kurucusu olarak anılmaya başlanan ve son olarak da kendisini deşifre ederek spekülasyonlara son noktayı koyan Wright, korktuğu tek şeyin ‘yoğun ilgi’ olduğunu söyledi. ‘Ne para, ne şöhret ne de ilgi görmek istiyorum. Tek isteğim yalnız kalmak’ diyen Wright, hiçbir şekilde TV ya da medya karşısına da çıkmak istemediğini söylemiş.

Şu an piyasada 15,5 milyon Bitcoin’in döndüğü ve bunlardan 1 milyonuna Wright’ın sahip olduğu belirtiliyor. Bu 1 milyonun günümüzdeki değerinin 450 milyon dolar (ortalama 1 milyar 250 milyon TL) olduğunu da belirtelim. Şu an için Wikipedia'da yalnızca 'bilgisayar mühendisi' olarak görünen Wright'ın yakında 'Bitcoin'in kurucusu' unvanına sahip olacağını söyleyebiliriz.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0