• Anasayfa
  • İnternet
  • Yok Böyle Hız: Yeni Rubik Küp Çözülme Rekoru Artık 0.9 Saniyenin de Altında!

Yok Böyle Hız: Yeni Rubik Küp Çözülme Rekoru Artık 0.9 Saniyenin de Altında!

1
0
0
0
0
Almanya’nın Münih kentinde yer alan Cubikon Store’daki bir robot, dünyanın en hızlı rubik küp çözme rekorunu geliştirdi.
Şu aralar rubik küplere merakı olan ya da profesyonel olarak bu dalla ilgilenen hemen herkes, ‘dünyanın en hızlısı’ olmak için yarışıyor gibi geliyor bana. Birkaç ay önce rubik küpü 5 saniyenin altında çözerek dünya rekoru kıran 14 yaşındaki çocuk, 1 saniye içerisinde rubik küpünü çözen robot ve son olarak 0.900 saniyede çözdüğü rubik küp ile dünya rekorunu kıran robotun ardından yeni rekor, 0.887 saniye ile Münih’teki Cubikon Store’da yer alan bir robota ait oldu.

World Cube Association’ın (Dünya Küp Derneği) rubik küpler için belirlediği kriter ışığında Sub1 adındaki robotun rastgele düzenlediği rubik küpü, 0.887 saniyede toplam 20 hamleyle çözüldü. Daha üç gün önce 0.900 saniye ile yeni dünya rekorunun sahibi olan Paul’un rubik küp çözen robotu, Sub1’le kısa sürede unvanını kaybetmiş gibi görünüyor. ‘Gibi görünüyor’ dememin sebebi ise Sub1’in elde ettiği bu hızın Guinness Rekorlar Kitabı’nda henüz tescil edilmemiş olması. Robotun hazırlayıcısı, Guinness’a bu konuda gerekli evrakları göndererek yeni rekorun kendilerine ait olması gerektiğini söylüyor.Sub1’in kırdığı 0.887’lik rekoru aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0