YouTube Gaming Açıldı!!

0
0
0
0
0
YouTube'un yeni canlı yayın platformu, bugün açıldı.
Büyüyen oyun sektörüyle doğru orantılı olarak artan oyuncu sayısı, oyun oynandığı kadar çok izlenmesini de sağlıyor. Twitch gibi eş zamanlı görüntü paylaşımı yani canlı yayın yapan sitelerin kullanıcı sayısının artması üzerine YouTube, bu sitelere bir rakip getireceğini açıklamıştı.

YouTube Gaming önceden söylendiği gibi bugün açıldı. Site şu anda yeni açılmasına rağmen birçok video ve yayıncıya sahip. Sitede Twitch'e göre oldukça özel ve kendi YouTube hesabınızla giriyorsunuz. Kullandığınız hesaba göre YouTube, neleri beğenebileceğinizi tahmin eden ve size önerilerde bulunan özel bir sistem hazırlamış. Sistem, video ve arama geçmişinize göre tahmin yürüterek gerçekten de ilginizi çekebilecek tavsiyelerde bulunuyor.Sitede bulunan bir diğer sistem ise "Trending Games" adlı bölüm. Bu bölümde canlı yayınları ve YouTube videoları en çok izlenen oyunların isimleri bulunuyor. Herhangi bir oyunu seçtiğiniz takdirde hem oyunu oynayan canlı yayın kullanıcıları ile karşılaşıyorsunuz, hem de oyunun YouTube'da bulunan en çok izlenmiş videolarına erişebiliyorsunuz. Bu fark videonun fotoğrafının sağ alt köşesinde yazan "Live" kısmından da anlaşılabiliyor.

Şu an sitede bulunan Trending Games seçenekleri Five Nights at Freddy's 4, Life Is Strange, Call of Duty: Black Ops III, Madden NFL 16, NBA 2K16, Super Mario Maker, Rare Replay, FIFA 16, Mafia III ve Until Dawn. Site yeni açıldığından dolayı bu oyunların ne sıklıkla değişebileceğini bilmiyorum fakat bölümün ismi "Popüler Oyunlar" olduğundan dolayı bu izleyicilere bağlı olacaktır diye düşünüyorum.

Sitenin bir diğer özelliği de dizaynının Xbox menüsüne benzemesi. Yani sitenin her kısmında farklı bir seçenek, farklı bir erişim butonu bulunuyor. İnternet sitesinden daha çok bir oyun platformuna benzemesi, YouTube Gaming'in kuruluş amacına da uymuş.

Sitenin giriş kısmında 5 seçeneğin bulunduğu bir sayfa çıkıyor ve bu sayfalar o an sahip olunan izleyici sayısının çokluğuna göre sağdan sola doğru sıralanmış. Canlı yayının linkine girmeyip bu bölümden de yayını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca giriş sayfasının alt kısımlarında "Popular" adlı bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm o gün içerisinde en çok izlenmiş olan yayınları veya videoların yer aldığı bir bölüm.Sağ kısımda "Channels" bölümü bulunuyor. Bu bölümden şu an canlı yayın yapan kullanıcıları, izlenme sayısı çokluğuna göre yukarıdan aşağı doğru sıralanmış bir şekilde bulabiliyorsunuz. Fakat bu bölümün yenilenme hızı galiba biraz düşük çünkü bölümde "Live" olarak görünen hiçbir kullanıcının canlı yayınını bulamadım, son yayınları 40 dakika önce gözüküyor genelde.

YouTube hesabıyla giriş yapıldıktan sonra herkes istediği gibi sitede yayın yapabiliyor. Sağ üst kısımda bulunan "GO LIVE" bölümündan bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliklerinin yanında YouTube, siteyi farklı kullanıcıların farklı beğenilerine göre dizayn etmiş. İstediğiniz videoları veya kullanıcıları kaydedebiliyorsunuz ve kendi listenizi oluşturabiliyorsunuz.Kullanıcıya özel olan güzel özelliklerin yanında, YouTube Gaming'in kötü yönleriyle de karşılaşmadım değil. Öncelikle bu özelliklerden birisi sitede bulunan yayın durumu yenilenme sıklığı sorunu. Önceden belirttiğim gibi canlı yayın yaptığı görünen kullanıcıların yayınlarını izleyemedim. Bu sorunun yanı sıra sitede garip bir donma sorunu da bulunuyor. Herhangi bir kanalı veya oyunu seçeceğiniz sırada site 10-20 saniye donuyor ve yenilendikten sonra tekrar seçmeniz gerekiyor. Aynı sorun sekme değiştirdiğiniz ve tekrar YouTube Gaming sekmesini seçtiğiniz sırada da yaşanıyor. 

YouTube Gaming'in özellikleri bu kadar. Siteye buradan ulaşabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Sitenin iyi veya kötü olduğu fikri kişiden kişiye değişir fakat şundan eminim ki canlı yayın özelliğini Markiplier ve PewDiePie gibi çok takipçiye sahip olan oyun yayıncıları kullanırlarsa Twitch'in hiç şansı bulunmuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0