• YouTube'un Baş Belası "Kısıtlı Mod" Nedir? Nasıl Ortadan Kaldırılır?
158
25
17
7
7
Son dönemlerde oldukça söz edilen YouTube'daki "Kısıtlı Mod" sorununun neden kaynaklandığını ve nasıl çözebileceğinizi anlatıyoruz.
Günümüzün asıl medya kuruluşu gibi bir hal alan ve şimdiki nesilin televizyondan çok daha fazla takip edip video izlediği merkez haline gelen YouTube'da milyarlarca video bulunmakta. Komik videolar, oyun videoları, video klipler, haberler gibi birçok videoların yanı sıra sakıncalı içerikler de bulunabiliyor. Hatta bunların birçoğu şikayet edilmesi halinde kapatılırken bazı videolar YouTube tarafından sakıncalı görünmemesine rağmen sizin düşüncenize göre izlenilmemesi gereken videolar olabilir.

İşte tam bu noktada YouTube'un bir nevi "Aile Filtresi" özelliği olan "Kısıtlı Mod" ortaya çıkıyor. Aktif etmeniz halinde özellikle çocukların izlememesi gerekn videolar engellenmiş ve izlenilemez duruma geliyor. Ancak son dönemde bu herkes tarafından dile getirilmeye başlandı. Çünkü birçok müzik klibi de Kısıtlı Mod'un içine alınarak izlenemiyor.


 

 Kısıtlı Mod'u Kimler Açabilir?


Kısıtlı Mod'u ilk etapta sadece siz açabilirsiniz diyebiliriz. Yani evinizde tek bir bilgisayar vardır ve çocuklarınızın ya da başkalarının sakıncalı olabilecek videoları görmesini istemiyor olabilirsiniz. Bu noktada Kısıtlı Mod'u etkinleştirmek en güzel çözüm. Aktif etmek için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekli;

1) YouTube hesabınızda oturum açın.
2) Herhangi bir YouTube sayfasını en alta kaydırıp "Kısıtlı Mod" bölümündeki açılır menüyü tıklayın.
3) "Bu tarayıcıda Kısıtlı Mod'u kilitle"yi tıklayın.
4) Bu tarayıcıda Kısıtlı Mod'u kilitlemek için şifrenizi tekrar girin.

Böylelikle tarayıcı üzerinden kısıtlı modu aktif etmiş oluyorsunuz. Yani o tarayıcı üzerinden artık herhangi biri sakıncalı olabilecek videolara ulaşamayacak anlamına geliyor. Tabii buna siz de dahilsiniz.


 

 Peki Tamam, Nasıl Kaldırabilirim?


Eğer Kısıtlı Mod'u aktif eden siz iseniz aşağıdaki adımları uygulayarak bu modu kapatabilirsiniz;

1) Sayfanın alt kısmına gidin ve "Kısıtlı Mod: Açık"ı tıklayın.
2) Ardından "kapalı" seçeneğini tıklayın.
3) Kısıtlı Mod'u kilitlediyseniz Kısıtlı Mod'u kapatmak istediğinizi onaylamak için oturum açıp kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz istenir.
4) Başarıyla oturum açtıktan sonra Kısıtlı Mod'u kapatmak için sayfayı aşağı kaydırın.

Bu adımlardan sonra kısıtlı modu kapatabilirsiniz. Ancak önemli olan detay Kısıtlı Mod'u açan kişinin o modu kapatması gerekli, yani örneğin babanızın Google hesabından bu mod aktif edilmişse sadece babanızın hesabı ile kapatabilirsiniz.


 

 Her Ne Yaptıysam Olmadı, Başka Yolu Yok Mu?


Eveeet, işte asıl sıkıntı burada. Eğer sizin için önemli olan bu başlıksa ya ebeveynleriniz kendi hesabıyla size erişimi kapattı ya da okul, kütüphane, işyeri gibi yerlerde bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. Yani sizin direkt olarak Kısıtlı Mod'u kapatma yetkiniz yok, civardaki yetkili bir abi komple kısıtlamış demek ki. Ancak bunun da bir çözümü var elbet. Fakat biraz bilgi gerektiren bir şey.

Aşağıdaki seçeneklerden birini yaparak Kısıtlı Mod'u kapatabilirsiniz.

1) Çıkış Yapma (Yani YouTube'a herhangi bir hesapla giriş yapmadan kullanabilirsiniz. Ancak tarayıcı kilidi aktifse işe yaramayacaktır)
2) Tarayıcı verilerini sıfırlama (Ki bu tüm verileri sıfırlayacağı için kayıtlı herşeyiniz gidecektir bunu unutmayın)
3) DNS değiştirme (Bu da %100 bir çözüm olmasa da bu adımı kullananların çoğu başarıya ulaşmış)
4) VPN kullanımı (VPN de DNS'e göre daha başarılı bir çözüm olarak dikkat çekiyor)
5) Yeni Tarayıcı Kullanımı (Kısıtlı Mod kilidi tarayıcı üzerinden kuracağı için sizin yeni bir tarayıcı ile YouTube'da takılmanız yeterli olabilir)
158
25
17
7
7