YouTube ve Vevo, Müziğe Yaş Sınırlaması Getiriyor

0
0
0
0
0
YouTube ve Vevo, Müziğe Yaş Sınırlaması Getiriyor
Çocukların kendileri için uygunsuz olan videoları izlemelerini engellemek için YouTube ve Vevo’nun müzik videoları yaş sınırını da görüntüleyecek.
İngiliz Film Sınıflandırma Heyeti BBFC ile iş birliği yapan video ağları ve İngiliz Fonografik Endüstrisi bir araya gelerek müzik kliplerinde, filmlerde uygulanana benzer bir sınıflandırma ile yaş sınırı getirme kararı aldı. (genel izleyici falan gibi bizdeki)

Geçtiğimiz Ekim ayında pilot olarak başlatılan sistem dahilinde bugün itibarıyle 132 videoda uygulanan BBFC sınıflandırmasında 53 video 15 yaş sınırında kalmış. (en az 15 olmanız gerekiyor demek bu; 15 yaşın altı için uygun demek değil)

Dizzee Rascal’ın Couple of Stacks klibi ise 18 yaş sınırına takılan tek klip olmuş ki klipte İngiliz bir sanatçının insanların bıçakla katletmesi gösteriliyor. (18 yaş sınırı deyince hemen karı kız var sandınız değil mi?)
 

İnternet güvenliği ile sorumlu bakan olan Joanna Shields bu konu ile ilgili son derece memnun olduğunu dile getirirken “ailelerin çocuklarını uygunsuz cinsel içerik ya da vahşet görüntüleri içeren müzik kliplerinden uzak tutmalar için endüstrinin içindekilerle iş birliği içinde çalışarak yardım etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Konu ile ilgili Vevo ise yaş kontrolünü artırmanın farklı yollarını da aradıklarını söylerken YouTube, mevcut sınırlama uygulamalarına yenilerini ekleyeceklerini ve çocukların izlememesi gereken içerikleri yanlışlıkla dahi olsa izlemelerini engellemek için çabaladıklarını belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0