• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS 13'ün Yeni Özelliği ile Spam Aramalar Kontrol Altında

iOS 13'ün Yeni Özelliği ile Spam Aramalar Kontrol Altına Alınıyor

10
3
3
1
0
iOS 13 ile birlikte gelen yeni spam filtreleme özelliği, Apple kullanıcılarını telefon dolandırıcılıklarına ve robot aramalarına karşı daha güvenli bir hale getiriyor.

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı dahilinde önümüzdeki süreçte kullanılacak olan işletim sistemi iOS 13'ü resmen tanıttı. Yapılan tanıtımlar sırasında tanıtılan iOS 13 özelliklerinden bir tanesi de spam aramaları filtreleme özelliğiydi. Bu özellik, dünya genelinde bütün kullanıcıları fazlasıyla yakından ilgilendiriyor.

Apple'ın iOS 13 ile birlikte getirmiş olduğu bu yenilenen spam arama filtresi de diğer şirketlerin sistemleri gibi çalışıyor. Apple kullanıcıları, bu özelliği aktif ettikleri zaman gelen arama iPhone tarafından analiz edecek. Eğer arayan numara telefon rehberinde, mail üzerinde ya da mesajlar bölümünde bulunamazsa, otomatik olarak sesli mesaj servisine yönlendirilecek. 

Tüm bu özelliklerine rağmen iOS 13'ün bu yeni özelliğinde bir de sorun bulunuyor. Her ne kadar istenmeyen telefon numaralarını sesli mesaj servisine aktarmak mantıklı görünse bile arayan her numaranın, robot ya da telefon dolandırıcılığıyla ilgisi olmayabilir. Dolayısıyla bu özelliği kullanmak isteyen Apple kullanıcıları, iOS 13 ile birlikte sesli mesaj servisini düzenli olarak takip etmek zorunda kalacaklar.

Şirketlerin bu konunun üzerinde neden bu kadar durdukları konusunu daha yakından incelememiz gerekirse; sadece 2018 yılında elde edilen verilere göre bağımsız Federal Haberleşme Komisyonu'na gelen şikayetlerin sayısı 232 bin civarında. Bununla birlikte Federal Ticaret Komisyonu'na iletilen şikayetlerse yaklaşık 4 milyon. Araştırmalar, kullanıcıların hepsinin bu şikayetleri bildirmesi durumunda toplam sayıların belirlenen sayılardan çok daha fazla olacağını gösteriyor. Hal böyle olunca da başta telekomünikasyon şirketleri olmak üzere, akıllı telefon üreticileri de bu konuyla ilgili çalışmalar yaptılar. Örneğin Google tarafından ilk olarak Pixel telefonlarda kullanılabilen gelişmiş spam filtresinin daha sonradan biraz daha genişletilerek Android işletim sistemli telefonlarda yaygınlaştırılması kullanıcılar için fayda sağlamıştı. Bunun haricinde Amerikan telekomünikasyon şirketi olan Verizon'un da bu konuda yaptığı çalışmalar, kullanıcıların faydasına olmuştu. 

Kaynak : https://www.techtimes.com/articles/244171/20190604/this-ios-13-feature-will-allow-iphone-users-to-block-every-robocall.htm
10
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
3
1
0