• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS 13'le Birlikte Gelen İki Kritik Güvenlik Özelliği

iOS 13'ün, Uygulamaların iPhone Kullanıcılarını Takip Etmesini Engelleyen Özelliği

17
10
5
2
1
Apple, iOS 13'le birlikte işletim sistemine bir dizi yeni güvenlik özelliği getirdi. Bluetooth ve konum verilerinin paylaşılmasıyla ilgili getirilen bu özellikler kullanıcıları az da olsa uğraştıracak ancak kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacak.

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın dün akşam itibarıyla ülkemizde de kullanıcıların hizmete sunduğu yeni işletim sistemi iOS 13, konuşulmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde iOS 13'ün yüklenmemesi gerektiği yönündeki eleştirileri size aktarmıştık ancak Apple'ın iOS 13'le ilgili aldığı yeni güvenlik özellikleri, "Acaba iOS 13'e geçsem mi?" sorusunu akıllara getiriyor.

Apple'ın iOS 13'le birlikte eklemiş olduğu özelliklerden bir tanesi Bluetooth'la ilgili. Anlaşılan o ki Apple, uygulamalarda Bluetooth bağlantılarını çok da istemiyor. Zira artık iOS 13, uygulamalar Bluetooth bağlantısı kullanmak istediğinde kullanıcılardan izin istiyor. Dolayısı ile uygulamalar, gizli gizli kullanıcıları takip edemiyor.

Apple

Apple'ın böyle bir özellik eklemesinin altında yatan sebepse kullanıcıların konumlarının Bluetooth'la takip edilebiliyor olması. Öyle ki alışveriş merkezlerinde, sokak ve caddelerde gezerken konumunuz, Bluetooth üzerinden takip edilebilir. Apple bu yeni güvenlik özelliğiyle, müşterilerinin takip edilmesini engellemeyi planlıyor.

Aslına bakacak olursak Apple, benzer bir özelliği konum verilerini kullanan uygulamalarla ilgili olarak da almış durumda. iOS 13'le birlikte Apple, uygulamaların tüketicilerin konumlarını kaç kez kullandığını ve nerelerde konum kaydı yaptığını gösteriyor, ayrıca kullanıcıların bu durumu denetlemek isteyip istemediklerini de soruyor. Apple, bu hamleyle de uygulama geliştiricilerini, tüketicilerin konumlarını takip etmekten uzaklaştırmayı amaçlıyor.

konum takibi

Apple bu önlemlerle birlikte tüketicilerin, kendilerini en azından güvende hissetmesini sağlamak istiyor. Ancak bu isteğin ne kadar başarılı olacağı ilerleyen dönemlerde belli olacak.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/9/19/20867286/ios-13-bluetooth-permission-privacy-feature-apps
17
10
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
17
10
5
2
1