iOS 13, Uygulamaların Sizi Takip Ettiği Yerleri Gösterecek

27
2
1
1
1
Apple, iOS 13’te güvenlik konusunda kontrolü daha fazla ele almak istiyor. 9to5Mac ve başka yerlerdeki bazı beta denetleyicileri, gelecek güncellemenin konumunuzu isteyen uygulamaların alabildikleri konum bilgilerini kısıtlayabildikleri yeni bir bildirim paneli keşfetti.

Denetleyiciler, gelecek bir sonraki güncellemeyle birlikte, telefonda izin verdiğiniz uygulamaların konumunuzu paylaşma seviyesini korumak isteyip istemediğinizi soran bir bildirim paneli açıldığını fark etti. Bunun yanı sıra, panelde uygulamanın sizi nerelerde takip ettiğini gösteren bir harita ve neden takip ettiğini gösteren açıklamalar bulunacak. Eğer açıklamalar içinizi rahatlatmadıysa, konum bilgilerinizi sınırlayabilirsiniz. 

Bu bildirimler Apple’ın diğer platformlarında çıkmayacak. Bunun nedeni ise sürümlerin ya her zaman konum bilgisini sağlamayı desteklememesi (macOS ve tvOS gibi) ya da buna ihtiyaç duymaması (watchOS). 

Olasılıklar, gelecek bu yeniliğin kullanım alışkanlıklarınızı etkilemeyeceği yönünde zira çoğu kullanıcı uygulamaların sizi neden takip ettiğini biliyordur ancak eğer uygulamaları gerekliliklerini okumadan indirdiyseniz, bu yenilik size yararlı gelebilir. Özellikle seyahatlerinizin canlı kaydını oluşturan uygulamaları daha bilinçli olarak kullanmanızı sağlayabilir. 

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/06/08/ios-13-will-show-locations-where-apps-have-tracked-you/
27
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
27
2
1
1
1