• Anasayfa
  • İnternet
  • iPhone Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Yeni Bir Dolandırıcılık Türü Ortaya Çıktı

iPhone Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Yeni Bir Dolandırıcılık Türü Ortaya Çıktı

0
0
0
0
0
İtalya’da yaşayan bir iPhone kullanıcısının başına gelenler, dolandırma tekniklerinin sınır tanımadığını bir kez daha gösterdi.

İtalya’nın Torino kentinde yaşanan olayda kiraladığı arabanın kırılan camından iPhone’u çalınan Joonas Kimink isimli bir kişi, ‘iPhone’umu Bul’ özelliğini kullanarak telefonunun yerini tespit etmek istedi. (“iPhone’umu Bul”, kullanıcıların kaybettikleri cihazlarının yerini saptamalarını,cihaza mesaj göndermelerini ya da ekranı kilitlemelerini sağlayan bir özellik) Daha sonra telefonunun bulunduğuna dair bir mail alan Kimink, gelen mail’in adresine bakınca Apple ile bağlantısı olmayan "show-iphone-location.com" isimli bir siteden geldiğini fark etti. Bu, hackerların Kimink’in iCloud hesabına erişerek hesabından onun yerinize alışveriş yapabilmek için buldukları bir dolandırıcılık türü.

Hackerların ismini, Apple’ın sağlık verilerini depoladığı ‘Medical ID’ uygulaması sayesinde öğrendiğini düşünen Kimink, isminin nadir olması sebebiyle web üzerinden yapılan basit bir aramayla kolayca e-mail hesabına ulaştıklarını düşünüyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0