İran'da Dolandırıcılar, Sahte 'Starlink' Sitesi Kurup Bitcoin ile Ödeme Aldılar

50
5
2
2
0
Kimliği bilinmeyen bir veya bir grup dolandırıcı, SpaceX'in uydudan internet projesi Starlink için sahte bir internet sitesi kurdu. Bu site, Starlink'in İran'da hizmet vermeye başladığını iddia ediyor, İranlılara yarı fiyatına internet satıyordu. Olayda kaç kişinin dolandırıldığı şimdilik bilinmiyor.

Elon Musk'ın uzay taşımacılık şirketi SpaceX'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı uydu üzerinden internet projesi "Starlink", bu kez bir dolandırıcılık olayına alet edildi. İran'da kurdukları bir internet sitesi üzerinden Starlink aboneliği satmaya kalkan dolandırıcılar, ödemeyi de Bitcoin ile kabul ederek gizliliklerini sağlamayı amaçlıyorlardı. Ancak dikkatli tüketicilerin bu durumu fark etmesi, dolandırıcıların foyasını ortaya çıkardı.

"starlinkiran.com" isimli alan adını alarak siteyi kuran bu internet sitesini, Starlink'in orijinal sitesine benzeten dolandırıcılar, Starlink'in uydu ekipmanı için 249 dolar, aylık abonelik ücreti için de 49 dolar istiyorlardı. Ancak bu rakamlar da doğru değildi çünkü konuyla ilgisi olan kişiler, internet kitinin fiyatının 499 dolar, abonelik ücretinin ise aylık 99 dolar olduğunu zaten biliyorlardı. Dolandırıcılar, fiyatı uygun tutarak daha fazla İranlıyı dolandırmak istemişlerdi.

İran'da açılan sahte Starlink sitesi böyle görünüyor

Starlink İran

İnternet alan adının sahibini "Who is" üzerinden kontrol ettiğimizde, bu alan adının Kaliforniya merkezli bir şirket olan "Dynadot" tarafından kaydettirildiğini görüyoruz. Şirketle ilgili araştırma yaptığımızda ise 2002 yılında kurulan Dynadot, yıllardır alan adı kaydettirme işlemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak internette yer alan bilgilerde bu şirketle ilgili bazı şaibeli durumların olduğu söyleniyor.

İranlı tüketicileri odaklayan dolandırıcılık amaçlı internet sitesi, hala aktif durumda. Ayrıca bu site kurucularının insanları dolandırıp dolandırmadığı da bilinmiyor. Ancak sektör kaynakları, Starlink'in internete erişimin hala zor olduğu pek çok ülkede bir umut olarak görüldüğünü söylüyorlar. Bu da İranlıların, dolandırıcılara çoktan para kaptırmış olabileceklerinin açık bir göstergesi...

Kaynak : https://www.teslarati.com/starlink-scam-bitcoin-debunked/
50
5
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
50
5
2
2
0