• Anasayfa
  • Yaşam
  • İstanbul’da Cuma Günü Yağacak Yağmurla İlgili Açıklama

İstanbul’da Cuma Günü Yağacak Yağmurla İlgili Açıklama: İçinde Kimyasal Olacak

131
51
30
10
10
İstanbul Tuzla’da bir kimya fabrikasında dün meydana gelen yangın dolayısıyla atmosfere kimyasallar salındı. Salınan kimyasallar İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir’i kaplayacak bir bölgeye yayıldı. İstanbul Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, yayılan kimyasalların Cuma günü yağacak yağmur ile yeryüzüne ineceğini söyledi.

Dün İstanbul’un Tuzla bölgesinde bulunan bir fabrikada meydana gelen yangın ve patlama nedeniyle gökyüzüne kimyasallar salındı. İstanbul Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, gökyüzüne yayılan kimyasallar konusunda uyarılarda bulundu. 

Hüseyin Toros yaptığı açıklamada, kimya fabrikasında gerçekleşen yangın sonucu ortaya çıkan parçacıkların insan sağlığına zararlı olduğunu, yangının dumanının yayıldığı bölgelerde yaşayan insanların pencerelerini kapatmaları, mümkünse bölgeyi terk etmeleri gerektiğini belirtti. 

kimyasal duman fabrika

İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hüseyin Toros, açıklamasının devamında büyük bir yangın olması nedeniyle atmosfere çok fazla parçacığın yayıldığını belirtti. Yayılan parçacıkların insanların solunum sistemi başta olmak üzere, kalp, damar ve beynini etkileyebileceğini de açıklamasına ekledi. 

Şu an devam eden rüzgar hareketi nedeniyle yangından ortaya çıkan kimyasal duman İzmit bölgesi üzerinde hareket ediyor. İzmit ve İstanbul bölgesinde Cuma günü beklenen yağmurda havada asılı kalan bu parçacıkları yağışla yeryüzüne indirebilir.

İstanbul Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği öğretim üyesi Hüseyin Toros, Cuma günü gerçekleşecek kimyasal yağmurdan insanların korunması gerektiğini, atmosferde kalan kimyasalların insan sağlığı için son derece zararlı olduğunu belirtti. 

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/cuma-gunku-yagmura-dikkat-kimyasal-yagacak-5341720/
131
51
30
10
10
Emoji İle Tepki Ver
131
51
30
10
10