• Anasayfa
  • Sektörel
  • İstanbul'daki Süreli Trafik Işıları ATAK'la Tarihe Karışıyor

İstanbul'daki Süreli Trafik Işıkları ATAK İle Tarihe Karışıyor

140
10
4
2
2
İBB'nin şu an pilot bölgelerde test edilen yeni bir teknoloji sistemi olan Adaptif Trafik Yönetim Sistemi (ATAK) sayesinde İstanbul'un trafik yükünün önemli oranda azaltılması planlanıyor.

ATAK sistemi temelde şu şekilde işliyor: Trafik ışıklarına 100 - 150 metre öteden asfaltın altına periyodik aralıklarla sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler olabildiğince uzaktan başlayarak trafiğin o anki yoğunluğunu ve kavşağa yaklaşan araçların mesafelerini ayarlıyor.

Bu sistem sayesinde trafik ışıklarındaki süre sayaçlarına gerek kalmıyor. O an trafik hangi yönden daha kolay akacaksa hemen yeşil ışık yanıyor. Bu sayede ışıklardaki süreler yüzünden yaşanan yoğunlukların da önüne geçilmesi planlanıyor.

Sistem tamamen yerli ve milli...


* ATAK sisteminin konuşlandırıldığı bir bölge...

İSBAK Sinyalize Sistemler Programlama Şefi Şafak Tuncer, yakında 200 farklı kavşak noktasında devreye girmesi beklenen uygulamayla ilgili şunları söyledi: 

"Trafik yoğunluğundaki azalma minimum yüzde 15 seviyelerinde. Bununla beraber karbondioksit salınımı, emisyon değerlerindeki azalma yüzde 18 seviyelerine kadar düşüyor. ATAK, aynı zamanda çevreci bir sistem. Bir yönden gelen araç sayısı diğer yönden gelen araç sayısından fazlaysa, o yöne daha fazla geçiş hakkı tanınması gerekiyor. Sistem de tam olarak trafik polisi edasında otomatik olarak karar vererek bunu sahaya uyguluyor. Sistem, dünyanın gelişmiş ülkelerinde benzer şekilde uygulanıyor. Türkiye'de ise ilk defa İstanbul'da, tamamen yerli ve milli bir yazılım geliştirilerek gerçekleştirilmiş durumda."

140
10
4
2
2
Emoji İle Tepki Ver
140
10
4
2
2