• Anasayfa
  • Yaşam
  • İstanbul'da Ormanlara Giriş Geçici Olarak Yasaklandı

İstanbul'da Ormanlara Giriş Geçici Olarak Yasaklandı

49
6
3
1
0
İstanbul Valiliği, Türkiye'nin dört bir yanında önü alınamayan orman yangınlarıyla ilgili yeni bir tedbir alındığını açıkladı. Valilik, bu tedbirler kapsamında İstanbul'daki ormanlara girişleri, 31 Ağustos'a kadar yasakladı.

Türkiye'nin dört bir yanı, son günlerde adeta felaketi yaşıyor. Farklı farklı bölgelerden gelen orman yangını haberleri, bir yandan insanların can ve mallarını tehlikeye atarken, diğer yandan da o ormanlarda yaşayan tüm canlıları yok ediyor. Zaten yeterince yayılmış olan yangınlara yenilerinin eklenmesi ise yerel yönetimleri harekete geçirmiş durumda. Belediyeler bir bir ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurmaya başlamış durumdalar.

Şu ana kadar başta İzmir olmak üzere Çanakkale, Bursa, Aydın ve Gaziantep'te, ormanlara girişler yasaklanmıştı. Benzer bir karar şimdi, İstanbul Valiliği tarafından alındı. Valilik, 31 Ağustos tarihine kadar ormanlara girmenin yasaklandığını duyurdu. Konuyla ilgili olarak denetlemelerin yapılacağını açıklayan yetkililer, aldıkları kararları da madde madde yayımladılar. Dilerseniz hemen, İstanbul Valiliği'nin kararlarına yakından bakalım.

İstanbul Valiliği'nin orman yasağı açıklaması şu şekilde;

İstanbul Valiliği

Madde 1 –  İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında İstanbul İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

Madde 2 – İstanbul İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

Madde 3 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 7 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 8 – İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 9 – Bu karar İstanbul ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 10 – Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 11 – Bu karar hükümleri 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında uygulanır.

Madde 12 – Bu karar hükümleri İstanbul Valiliği tarafından yürütülür.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/istanbulda-ormanlara-giris-yasaklandi-6565060/
49
6
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
49
6
3
1
0