İstanbul Trafiğine Yeni Çözüm: Havaray Geliyor!

0
0
0
0
0
Nüfusu her geçen gün ciddi oranda artmakta olan İstanbul'un artık ''laneti'' haline gelen trafik sorunu için belediyenin yeni çözümü Havaray.

Pek çok proje, yenileme ve çalışmaya rağmen İstanbul trafiği her geçen gün daha da korkunç hale gelmeye devam ediyor. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şimdiye kadar yeni metro sistemi, Marmaray vb çözümler sunmuş olsa da trafik açısından değişen bir şey olmadı.

Ancak İBB'nin yeni bir çözümü daha mevcut; Havaray.

Tıpkı bir tren sistemi gibi olan havarayın avantajı, -adından da anlayabileceğiniz üzere- yerden yüksek bir seviyede seyir etmesi. Böylece hem yer konusunda daha geniş, rahat bir güzergah sistemi sunulmakta, hem de ucuz bir demiryolu sistemi olarak karşımıza çıkmakta.

Peki Havaray Güzergahı Neresi Olacak ve Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Havaray ilk olarak Sefaköy'den başlayıp Halkalı'dan geçerek Başakşehir'e gidecek. 7 Aralık'ta ihalesi açılacak projenin yapım süresi 810 gün olarak belirlenmiş. Bu da Sefaköy- Halkalı- Başakşehir Havaray hattının 2019 yılında kullanıma sunulması demek.

Havaray projesinin dışında İBB'nin yine şehir trafiğini çözmek için farklı projeleri de mevcut.

İkinci Marmaray Sistemi Geliyor!

26 Ekim'de ihalesi yapılacak yeni proje ile Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme arasına, Marmaray'a benzer bir sistem yapılacak. Özellikle İstanbul'un kuzey kısmına hizmet edecek proje için istasyon yerleri, zemin etüt çalışması, güzergah geçiş noktaları, yolcu rakamları gibi teknik ve istatistiki verileri hazırlamaya yönelik kapsamlı inceleme şimdiden başlamış durumda

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0