İzmir'den Orman Yangınlarının Önüne Geçmek İçin Örnek Karar

60
10
2
1
1
İzmir Valiliği, almış olduğu yeni bir karar ile 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara girişi yasakladı. Söz konusu kararın gerekçesi ise üst üste haberlerini aldığımız orman yangınlarını önleyebilmek.

Yaz mevsiminin ortalarına gelmemiz ve sıcaklıkların 'dayanılmaz' seviyelere ulaşmasıyla birlikte fırsat bulan hemen herkes kendini serinleyebileceği, şehrin gürültüsünden az da olsa uzaklaşabileceği bir yerlere atmaya çalışıyor. Ağaçların gölgesinde keyifli vakit geçirebileceğimiz ormanlar da bu yerlerden biri ancak sıcaklıkların da etkisiyle ormanlarda yapılan en ufak bir dikkatsizlik, devasa yangınlarla sonuçlanabiliyor.

Son dönemde Türkiye'nin pek çok noktasından gelen orman yangını haberleriyle deyim yerindeyse ciğerlerimiz kavruldu. İzmir Valiliği ise almış olduğu yeni bir karar ile bu orman yangınlarının bir nebze de olsa önüne geçebilmeyi hedefliyor. Üstelik söz konusu karar, orman yangınlarıyla boğuşan diğer iller için de örnek niteliği taşıyor.

İzmir, ormanlara girişi yasakladı

orman ynagını

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamalara göre orman yangınlarının önüne geçmek amacıyla halkın, 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında ormanlık alanlara girişi yasaklanmış durumda. Üstelik ormanlık alanda yalnızca piknik ve mangal değil, yürüyüş yapmak da yasaklanmış durumda.

Söz konusu yasaklar neticesinde halk, ormanlık alanlar yerine Orman Bölge Müdürlüğü’nce belirlenen mesire alanlarına yönlendiriliyor. 2003 yılında açılan, İzmir’in ilk şehir ormanı olan Bornova İzmir Şehir Ormanı başta olmak üzere, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görev alanındaki İzmir ormanlarında 70, Manisa ormanlarında ise 14 piknik ve mesire alanı, ormanlık alanlara giriş yasağı boyunca hizmete devam edecek.

mesaire alanı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belkahve Orman İşletme Şefi Yasin Sütçü, "Ormanlara girenleri uyarıp belirlenmiş mesire alanlarına yönlendiriyoruz. Yasak alandakileri uyarmadığımız sürece sıkıntı yaşama ihtimali oldukça artıyor. Yasağı bilmeyen vatandaşlarımızı da kırmadan uyardıktan sonra Orman Genel Müdürlüğü’nce belirlenen mesire alanlarını tarif ediyoruz. Belirlenen alanlardan istediklerini seçebilirler" dedi ve şu şekilde konuştu:

"Herkesi uyarmamız gerekiyor. Kritik havalardayız ve nemin düştüğü zamanlar sıkıntılar yaşıyoruz. Mahalle muhtarlarıyla sürekli irtibat halindeyiz. Birçok noktada kaynak yapılmasına dahi izin vermiyoruz. Ormana girilmemesi için de elimizden geleni yapıyoruz. Tabi vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. En ufak bir duman görmeleri halinde 112 veya 177 numaralı telefonlara bildirirlerse bizler de en kısa sürede müdahalede bulunabiliriz."

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/izmir-icin-onemli-karar-artik-yasak-6538649/
60
10
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
60
10
2
1
1