İzmir'de Taksi Ücretlerine Zam Yapıldı

73
8
5
4
1
İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi, 2 yıllık bir aranın ardından taksi taşıma tarifesinde değişikliğe gitti. Yeni değişiklikle birlikte km fiyatı ve açılış ücreti artarken indi – bindi ücreti de getirildi.

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), aldığı yeni bir kararla taksi taşıma tarifesinde değişikliğe gitti. Tarifede yapılan değişiklikle birlikte 2 yılın ardından fiyatlarda güncelleme yapıldı.

Tarife değişikliğiyle birlikte taksilerin km ücreti 4,30 TL'ye yükseltildi. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, yaptığı açıklamada gerçekleştirilen artışın 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu dile getirdi.

İzmir'de taksi ücretleri zamlandı

taksi

Tarifede yapılan güncellemeyle birlikte açılış ücreti 30 kuruş artarak 3,90 TL'den 4,20 TL'ye yükseldi. Kilometre ücreti ise 60 kuruşluk artışla 3,70 TL'den 4,30 TL'ye çıktı. İndi – bindi bedeli ise 10 TL olarak belirlendi.

İzmir'deki fiyat düzenlemeleri konusunda konuşan Celil Anık, yeni fiyatların 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu söyledi. Anık, akaryakıt ve lastik gibi çeşitli giderlerdeki artışların zamdan başka seçenek bırakmadığını da dile getirdi. Anık, yeni düzenlemeyle ilgili olarak şunları söyledi:

taksi

"Bir önceki fiyat düzenlemesinin yapıldığı Temmuz 2018'den bu yana tüketici enflasyonu TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) oranı yüzde 30 civarında gerçekleşti. Kilometre ücretindeki artış ise 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında, yaklaşık yüzde 16."

"Hem taksi kullanıcılarını hem de esnafımızı düşünerek UKOME tarafından böyle bir fiyat güncellemesine gidildi" diyen Anık, yeni düzenlemeyle birlikte kısa mesafe sorunun da çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi. Anık, müşteri ve taksi esnafını en çok karşı karşıya getiren kısa mesafe sorununun İstanbul ve Ankara'da uygulanan indi – bindi ücretiyle ortadan kalkacağını söyledi. Yeni tarife 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacak.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2020/08/09/son-dakika-izmirde-taksi-ucretlerine-zam
73
8
5
4
1
Emoji İle Tepki Ver
73
8
5
4
1