• Anasayfa
  • Sinema
  • Joker Filmi İçin Sinema Salonlarında Polisli Önlem

Joker Filmi İçin Sinema Salonlarında Polisler Görevlendirildi

56
18
5
4
3
Joker bu hafta sonu tüm dünyada vizyona giriyor. Her ne kadar ABD ile sınırlı kalsa da film vizyona girmeden önce yapılan bir değişiklik büyük dikkat çekti. Sinema salonlarına polis memurları yerleştiren ABD’li yetkililer, izleyicileri şiddet konusunda uyarırlarken tarihin tekerrür etmesinden korkuyor.

Kaliforniya polisi, hayranları, tehlike belirtilerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken Los Angeles Polis Departmanı, film 4 Ekim’de vizyona girdiğinde sinema salonlarının etrafında olacaklarını açıkladı. Böyle bir uygulamaya gidilmesinin sebebi ise 2012 yılında Colorado’daki bir salonda Batman filmi gösterilirken silahlı saldırı düzenleyen, 12 kişinin ölümüne ve 70 kişinin yaralanmasına sebep olan James Holmes.

Cuma günü yapılan polis açıklamasında “Los Angeles Polis Departmanı, halkın endişelerinin ve Joker filminin galasının tarihi bağlantılarının farkında. Los Angeles bölgesinde dikkate değer bir tehdit bulunmasa da departmanımız, salonların etrafında yer alacak” denildi.

Polis önlemleri haricinde ABD’deki bazı salonlar, hayranların boyalı yüzlerle, farklı kostümlerle ve büyük çantalarla sinema salonuna girmesini yasakladı.

Avustralya’daki sinema da polis desteği istedi

Joaquin Phoenix Joker

İnsanların toplu halde bulunduğu alanlara silahlı saldırıların çokça gerçekleştiği ABD’nin haricinde Avustralya’daki bir sinema da Joker filmi için polis desteği istedi. Çarşamba günü Reddit’te 4chan üzerinden yapılan bir paylaşımın ekran görüntüsü tartışmaya açıldı.

Anonim bir hesap, Joaquin Phoenix’in canlandırdığı Joker karakterinin bir görselini paylaşarak “Aranızdan bazıları haklı. Yarın Sidney’deki Ritz Sineması’na gitmeyin” dedi. Yapılan paylaşım daha sonra silindi. Kullanıcının yazdığı 'aranızdan bazıları', 2015 yılında ABD’nin Oregon eyaletindeki okul saldırısından saatler önce 4chan üzerinden yapılan paylaşımda da kullanılmıştı.

Avustralya NSW Polis Sözcüsü, polisin çevrimiçi ortamlarda yapılan paylaşımların farkında olduğunu söylerken Ritz Sineması İşletme Müdürü Benji Tamir, polisin bilgilendirildiğini, işlerine normal günündeymiş gibi devam etmeleri yönünde tavsiye geldiğini ve bu tavsiyeye uyacaklarını söyledi.

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/10024283/the-joker-police-cinemas-premiere/
56
18
5
4
3
Emoji İle Tepki Ver
56
18
5
4
3