Karina Bulutsusu'nun 208 Bin Görüntüyle Oluşturulan 550 MP'lik Fotoğrafı

22
8
1
1
0
Gök cisimlerinin ultra yüksek çözünürlük ve kalitede görüntülenmesini sağlayan Stellina, Karina Bulutsusu'nun 208 bin görüntünü birleştirerek 550 MP'lik bir fotoğrafını oluşturdu.

İnsanlık, başını kaldırıp gökyüzüne baktığından beri karanlık gökyüzünü süsleyen yıldızlara, galaksilere ya da diğer gök cisimlerine karşı merak duyuyor. Bu nedenledir ki gök cisimlerini çok daha detaylı bir şekilde görmemizi sağlayan teleskop, pek çok büyük icattan daha önce icat edilip kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde teleskoplar, yalnızca gök cisimlerini daha detaylı göstermekle kalmayıp, aynı zamanda bu detaylı görüntüleri fotoğraf haline de getirebiliyorlar. Bir teleskop, yıldız takipçisi ve kameranın kombinasyonu olarak tarif edebileceğimiz Stellina, bunun en büyük örneği ve bu cihazın yeteneklerini gösteren yeni bir uzay fotoğrafı paylaşıldı.

Karina Bulutsusu'nun 550 MP'lık fotoğrafı

karina bulutsusu

336 saatlik pozlama, 208 bin görüntü ve 168 ayrı alanın birleştirilmesiyle oluşturulan yukarıdaki 550 MP’lik görüntü, Dünya’ya yaklaşık 7 bin ışık yılı mesafede bulunan Karina Bulutsusu’nu gösteriyor. Ayrıca görselin içinde Koşan Tavuk Bulutsusu, Özgürlük Heykeli Bulutsusu ve dahası da bulunuyor.

Görsel, Stellina’nın farklı görüntüleri bir bütünmüşçesine birleştirmesini sağlayan otomatik mozaikleme özelliğine bir referans oluşturmak için paylaşıldı. Stellina, astrofotografi meraklıları için oldukça faydalı bir cihaz olsa da mevcut sürümün 3.999 euro (yaklaşık 35 bin TL) fiyatı, cihazın popüler bir ürün olmasının önüne geçebilir. Yine de Karina Bulutsusu’nun 550 MP’lik görüntüsünün tam çözünürlüklü haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.diyphotography.net/this-550mp-image-of-the-carina-nebula-merges-208000-photos-shot-through-a-consumer-telescope/
22
8
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
8
1
1
0