Kaspersky'nin Başı Avrupa Parlamentosu ile Ciddi Şekilde Derde Girdi

19
2
1
1
0
ABD ile Rusya arasında yaşanan gerilimin Avrupa Parlamentosu'na sıçramasıyla birlikte, dünyanın önde gelen siber güvenlik firması da nasibini aldı.

Avrupa Parlamentosu’nda gündeme gelen anvirüs yazılımını engelleme çağrısından sonra, bazı Avrupa ülkeleri Kaspersky ile çalışmalarını durduğunu açıklamıştı. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Kremlin’e yöneltilen suçlamalar, bu alınan kararlarda baş aktör olarak görülüyor. Gelen yasaklamaların ardından Moskova merkezli Kaspersky firması da bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada “Kaspersky Lab, Europol’da dahil olmak üzere, diğer sayısız işbirlikçi Avrupa ülkesi ile siber suçlara müdahale konusunda geçici olarak faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştır” dendi.

Avrupa Parlamentosu’nun “kötü niyetli” programlar ve aygıtlar üzerine talep ettiği yasaklama kararında, Kaspersky Lab’in faaliyetlerini tek tek gösteren bir rapor yayınlandı. Buna karşılık Kaspersky cephesinden ise “Yasama yetkisi olmayan bu raporda siber suçlarla mücadele konusunda bugüne dek Avrupa’nın hep yanında olmuş en önemli ortaklarından birisi olan şirketimize yapılan bir saygısızlıktır” şeklinde cevap geldi.

Ayrıca Kaspersky, birçok kuruluşun ve kullanıcıların cihazlarında ki dosyaları şifreleyerek finansal kayıpların önüne geçilmesine yönelik yürüttüğü NoMoreRansom Projesi’ne desteğini durdurduğunu, siber suçlar konusunda Avrupa Parlamentosu’nun yeniden kendileriyle iş birliği halinde olmasını umduklarını açıkladı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı, Kaspersky ürünlerini kullanan ABD kurumlarının 90 gün içerisinde onaylanmış diğer yazılımlara geçmeleri gerektiğini emretmişti. Bunu takiben Mayıs ayında Hollanda hükümeti, Rus antivirüs programının kullanımının durdurulacağını duyurmuştu. Kaspersky ise bu olaylar patlak verdiğinden beri her fırsatta Kremlin ile ortak şekilde gizli bir çalışma yürüttüğü iddialarını yalanlıyor. Hatta şirket bunu ispatlamak için Mayıs ayında alt yapı ve operasyon hizmetlerini İsviçre’ye taşıma kararı almıştı. Öte yandan gelen verilere göre, şuan dünya genelinde yaklaşık 400 milyon bilgisayarda Kaspersky Lab ürünleri yüklü.

Kaynak : https://phys.org/news/2018-06-kaspersky-ties-europol-eu.html
19
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
19
2
1
1
0