Kendi Kendini Tamir Edebilen Bir Robotik Kol Geliştirildi

15
1
0
0
0
Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir polimer çeşidiyle üretilen robotik kollar, kendi kendini 40 dakika içerisinde iyileştirebiliyorlar.

Robotik teknolojileriyle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Robotlar, şu an bile fazlasıyla gelişmiş durumdalar ve insan gücüyle zorlukla yapılabilecek işleri çok kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyorlar. Robot sektöründeki bu gelişmelerse pek çok kişinin işinden olacağının dillendirilmesine neden oluyor.

Robotların insanların yerini alması teknik olarak doğru bir düşünce. OECD tarafından yapılan açıklamalara göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde işlerin yüzde 14 kadarının tamamen robotlar tarafından yapılacağı tahmin ediliyor. Ancak bilim insanlarının bu yeni buluşu, robot teknolojilerini başka bir boyuta taşıyarak işlerin daha da ciddileşebileceğini düşündürüyor.

robotik

Günümüzde robot teknolojileri pek çok alanda kullanılıyor. Özel amaçlar için geliştirilen robotlar, kimi zaman ağır cisimleri taşımak için kullanılırken kimi zamansa fazlasıyla narin olan cisimleri taşıyabiliyor. Bilim insanları şimdi, robotların kendi kendilerini tamir etmesine yarayan yeni bir polimer çeşidi geliştirdiler.

Geliştirilen bu polimerlerden oluşan robotik kollar, 3 boyutlu yazıcılarda basılabiliyor. Kullanılacağı amaca uygun olarak basılan bu parçalar, kullanım sırasında meydana gelebilecek olan hasarları otomatik olarak tespit ediyor ve gerekli onarımları yapıyor. Böylelikle mühendislerin ve teknik ekiplerin, robotik kolun en azından belirli bölümleriyle ilgili tamir çalışmaları yapmalarına gerek kalmıyor. Üstelik iyileştirme süreci, sadece 40 dakika sürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan projenin önemli isimlerinden Bram Vanderborght, son birkaç yıldır robotların kendi kendilerini tedavi edebilmeleri üzerinde çalıştıklarını ve geliştirdikleri polimerlerle bu konuyla ilgili ilk adımı attıklarını açıkladı. Çalışmalarını sürdürmek istediklerini ifade eden Vanderborght, ilerleyen dönemlerde bu polimerlerle geliştirilecek robotların hem çok daha uzun ömürlü hem de daha güvenli olacağını söyledi.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7335419/Scientists-develop-self-healing-robots-sense-damage-patch-themselves.html
15
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
1
0
0
0