2013'ün En İyi Konsol Oyunları

1
0
0
0
0
2013 yılı içerisinde çıkmış olan en iyi konsol oyunlarını bir araya getirdik!
2013 yılı özellikle teknoloji ve oyun açısından çok dolu bir yıl oldu. Playstation 4 ve Xbox One'ın piyasya çıktığı 2013 yılı ile birlikte artık yeni nesile merhaba dedik, aynı zamanda GTA 5, Last of Us, Call of Duty: Ghost, Battlefield 4 ve Bioshock Infinite gibi başarılı oyunlar 2013 yılı içerisinde piyasaya çıktı. Bu açıdan baktığımızda 2013 yılının çok verimli bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.. Bu yazımız altında Webtekno ekibi olarak 2013 yılı içerisinde yalnızca konsollara çıkmış en iyi oyunlar tanıtacağız.
 

 5 - Pokémon X and YÖzellikle 90'lı yıllarda fırtına gibi esen Pokemon animesinin son oyunu olan Pokemon X and Y 2013'ün Ekim ayında Nintendo'nun el konsolu olan Nintendo 3DS'e özel olarak piyasaya sürüldü. Pokemon'un her yeni oyununda yeni nesil Pokemonların oyuna eklenmesi geleneği Pokemon X and Y oyununda da bozulmadı. Üstelik Pokemon X and Y oyununa özel olarak yeni bir Pokemon animesi başlamıştı. Pokemon: The Origin adlı bu animede Pokemon'un orjinal hikayesi anlatılıyordu. Bu animenin en önemli kısmi ise "Mega Evolution" evrimini tanıtıyor olması idi. Pokemon X and Y ile beraber Mewtwo ve Charizard başta olmak üzere pek çok Pokemon Mega evrim geçirebiliyor. Son olarak oyunun dövüş sisteminin 3 boyutlu ve son derece kaliteli görseller sunması Pokemon X and Y oyununu beşinci sıraya taşıdı.

 4 - Super Mario 3D WorldOyun dünyasının en çok tanınan karakteri Mario'nun son oyunu Super Mario 3D World 2013 yılında Nintendo'nun yeni nesil oyun konsolu olan Wii U'ya özel olarak piyasaya çıktı. Dünya'nın önde gelen oyun otariteleri Super Mario 3D World oyununa oldukça yüksek puanlar vermişti. Super Mario 3D World oyunu üzerinde yapılan araştırmalarda oyunun hiç bir türlü 60 FPS'ten aşağı düşmediği ortaya çıkmıştı. Nintendo'nun yeni nesil oyun konsolu Wii U'nun satışlarının oldukça kötü giderken Super Mario 3D World'ün çıkması ile beraber Wii U'nun satışlarında da bir artış oldu. Super Mario 3D World oyunundaMarioLuigiPrenses Peach ve Toad ile oynayabiliyorsunuz. Oyundaki her karakterin kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Son olarak Super Mario 3D World oyununun Co-Op olarakta oynanabileceğini belirtmekte fayda var.

 3 - Tearaway Sony'nin yeni nesil el konsolu PSVita'ya özel olarak geliştirilen Tearaway adeta oyun dünyasına yeni bir bakış açısı getirdi desek yanlış olmayacaktır. Kağıtlardan oluşan sürrealist bir evrene sahip olan Tearaway'de Iota adlı bir karakteri kullanıyoruz. Iota'nın görevi bir mesajı size ulaştırmak. Evet yanlış okumadınız Iota'nın taşıdığı zarfı kendinize ulaştırmanız gerekiyor. Oyunun yapımcısı Media Moleculeekibi daha öncesinden Playstation'ın sevilen oyunlarından biri olan LittleBig Planet'i n yapımcısı idi ve Tearaway'de LittleBig Planet'ten bazı esintiler görüyoruz. Ancak Tearaway 3 boyutlu oynanış açısına sahip. Tearaway'i kesinlikle sadece platform temelli bir oyun olarak görmemek gerekiyor. Daha öncesinden de bahsettiğimiz gibi Iota'nın görevi zarfı size ulaştırmak ve sizin göreviniz de Iota'ya yardımcı olmak demek çok yanlış olacaktır. Çünkü siz Tearaway dünyasının içerisinde yer alan gökyüzünde ki güneşsiniz. PSVita'ınn kamerası sayesinde görüntünüz Tearaway evrenine yansıtılıyor ve bu sayede pek çok özelliği kullanabiliyorsunuz. Örneğin oyunda kargaları korkutmak için kullanacağınız korkuluğu kendi resiminiz üzerinde yaptığınız değişiklikler ile oluşturabiliyorsunuz ve aynı zamanda korkuluğun sesini de PSVita'nın mikrafonuna kayıt ettiğiniz bir ses yapabiliyorsunuz. Oyun PSVita ile öyle başarılı bir uyum sağlamış ki bu oyun başka bir konsola çıkmış olsaydı kesinlikle bu kadar başarılı olmazdı. 
 

 2 -  The Last Of UsPlaystation 3 platformu için çıkan The Last Of Us hiç şüphesiz ki son zamanların en başarılı oyunları arasında rahatlıkla yer alacaktır. Crash ve Uncharted serisinin yapımcısı olan Naughty Dog firması tarafından geliştirilen oyun Türkçe alt yazı desteği ile piyasaya sürüldü. Kıyamet sonrası yaşamı konu alan The Last Of Us Third Person Shooter (TPS) oynanışa sahip. Oyunda Joel ve Ellie adlı iki karakteri kontrol ediyoruz. Joel salgın başladığında kızını kaybetmiştir. Ellie ise salgından sonra doğmuştur ve salgına karşı bağışıklığı bulunmaktadır. Joel ve Ellie'nin kaderleri bir görev ile kesişir. Joel ilk başlarda Ellie'yi yalnızca görevi icabı korusa da bu ikilinin kimyası, zamanla onları birbirine daha yakın hale getirir. Bu konu ile ilgili olarak daha fazla konuşmak isterdim ancak oyunu henüz oynamamış olan arkadaşlar spoiler olmaması adına hikaye ile ilgili olarak bilgiyi kısa tutmakta fayda var. The Last Of Us tahmin edebileceğiniz üzere bir hayatta kalma oyunu ve oyun içerisinde hayatta kalma teması gerçekten başarılı bir şekilde işlenmiş. Oyun içerisinde ki tek düşmanınız zombiler değil aynı zamanda insanlarda düşmanınız oluyor ve kıyamet sonrası Amerika'da hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz. Oyun içerisinde bulduğunuz eşyaları birbiri ile kombine ederek silahlarınızı güçlendirme şansına sahip oluyorsunuz. Örneğin makas ve sargı bezi bularak çakı oluşturabiliyorsunuz daha sonrasında oluşturduğunuz bu çakıyı bir sopaya bağlayarak çok daha ölümcül bir silah oluşturabiliyorsunuz. The Last Of Us'ı nasıl oynayacağınızda tamamen size kalmış. Dilerseniz direkt olarak zombi ve insanlarla savaşabilirsiniz. Ancak bu oyun tarzı malzemelerinizin çok daha hızlı bir şekilde bitmesine neden olacaktır. Dilerseniz gizliliğe önem verebilir ve düşmanlarınızın işlerini sessiz bir şekilde bitirebilirsiniz bu tamamen sizin oyun stilinize kalmış.
 

 1 - GTA 5Rockstar Games'in efsane oyun serisi GTA'yı bilmeyen yoktur muhtemelen. GTA 4'ten 5 yıl sonra piyasaya çıkan GTA 5 oyun dünyasında rekorlar kırdı. GTA 5, 7 rekor birden kırarak Guinnes Rekorlar kitabına girmeyi başardı. Bugüne kadar kı GTA oyunlarında tek bir karakteri kontrol ediyorduk ancak GTA 5 ile birlikte MichealTrevor ve Franklin olmak üzere üç karakteri kullanıyorsunuz. Her karakterin skill dağılımları birbirinden farklı ve her karakterin bir özel yeteneği bulunuyor. Bu yetenekleri göz önünde bulundurarak görevlerde doğru karakterleri kullanmak kesinlikle oyunu bitirmenizi daha kolay hale getirecektir. Üstelik GTA 5'in haritası bugüne kadarki en büyük GTA haritası konumunda. GTA'nın hikayesinin geçtiği Los Santos şehri Los Angeles'tan model alınarak tasarlanmış. Bunların yanı sıra GTA Online ile birlikte GTA gibi açık dünyalı bir oyunu online olarak oynamak kesinlikle çok başarılı olmuş. GTA Online içerisinde kendi hayat tarzınızı yaşayabiliyorsunuz. GTA Online'da kendi evinizi ve arabanızı satın alabiliyor, çete kurabiliyor ve kurduğunuz çete ile birlikte banka dahi soyabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra evinizde parti düzenleyebiliyorsunuz. GTA Online için adeta bir sanal gerçeklik demek pek de yanlış olmayacaktır. GTA 5, Playstation 3 ve Xbox 360 konsollarına özel olarak piyasaya sürülmüştü.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0