FIFA 2015 Demo Sevildi mi?

0
0
0
0
0
FIFA 2015 Demo Sevildi mi?
Özellikle konsol oyuncularının (Ki ben onlardan biri değilim) favori seçenekleri arasında yer alan PES ve FIFA serilerinin 2015 modellerine dair resmi açıklamalar, hatta 23 Eylül’de piyasada olması beklenen FIFA için demo bir versiyon bile çıkartıldı.
Özellikle konsol oyuncularının (Ki ben onlardan biri değilim) favori seçenekleri arasında yer alan PES ve FIFA serilerinin 2015 modellerine dair resmi açıklamalar, hatta 23 Eylül’de piyasada olması beklenen FIFA 2015 için demo bir versiyon bile çıkartıldı.

Öncelikle iki oyun arasında rekabetten kısaca bahsetmek gerekirse PES (Pro-evolution Soccer) geçtiğimiz yıla kadar neredeyse tüm konsol futbolcularının sorgusuz tek tercihi konumundaydı; ancak geçtiğimiz yıl (2014 sürümleri ile) FIFA, adından en çok söz edilen ve en çok olumlu yorum alan futbol oyunu oluverdi. (zaten iki tane var demeyin)

Peki bu yıl ne olacak? Bu iki dev rakip arasındaki mücadele nasıl sürecek ve oyuncular bu yıl hangisini tercih edecek? Dahası; FIFA geçtiğimiz yıl yakaladığı başarıyı sürdürüp yıllardır tahtı kaptırmayan PES’in önüne geçebilecek mi? FIFA, PES’ten iyi olacak mı?

Yukarıdaki soruların tamamını FIFA öznesi çerçevesinde sordum; çünkü sizlere bu yazımda FIFA 2015’ten ve oyuncuların oyunun demosuna yaptıkları yorumlardan söz edeceğim. (karşılaştırma falan beklemeyin; ama okuyun)

Öncelikle FIFA, Türkiye Ligi’ni yeniden oyuna dahil ederek Türk oyuncuların kalbini kazanmayı ve Anadolu’da yarışa 1-0 önce başlamayı başardı desek sanırım yanlış olmaz. Peki! bir kısım oyuncuların “neden sadece Süper Lig’i koyuyorlar? Karşıyaka/Göztepe/Altay’la falan da oynasak çok güzel olmaz mı?” diyerek aza tamah etmeyeceği FIFA 2015’in oynanabilirliği nasıl olmuş?

 Barcelona Taktiği

FIFA için futbol gündemini takip ediyor; ama dünya futbolu nereye gidiyor ki diyebilirsiniz. FIFA 2015 sizi daha paslı bir oyuna yöneltiyor; çünkü oyuncular biraz hantal olmuş. Çalım atma konusunda kimi zaman basketbol antrenmanında öğrencilere turnike atmayı gösteren hoca gibi ağır ağır, hareketi göstere göstere oynuyorlar ki bu da size “yapma Allah aşkına! Onu çalımlayamayacaksan, beni mi çalımlayacaksın? Ne biçim topçusun sen?” gibi sorular sordurtuyor.

Ayrıca daha hantal olan bu oyuncular sizi daha paslı bir oyuna yönelmek zorunda bırakabiliyor ki; çalım atma konusunda eksik kalan adamlar gerçekten iyi paslar çıkartabiliyor - Elbette biraz antrenman ve el alışkanlığının ardından - Ayrıca oyunun fizik motorunun da kabiliyetinin artırıldığı göz önüne alındığında pasların da son derece gerçekçi olduğunu ve topun gayet iyi hareketlendiğini söyleyebilirim.

Ayrıca çalım atmanın zorlaştırıldığı bir oyunda kontra ataklardan bulduğunuz gollerin sayısı da azalıyor ki; (savunmadaki son kahraman işini iyi yapıyor) bu da sizi paslı ve daha kontrollü bir oyuna yönlendiriyor.

Savunmadan bahsetmişken FIFA 2015 omuz omuza mücadelelerin ağırlığını da artırmış durumda; ayrıca artık omuz omuza mücadelelerde savunma oyuncular size eskisi kadar da boşluk bırakmıyor ve işlerini daha iyi yapıyorlar. (O adamdan çalım yiyorsan git kumda oyna devri bitiyor mu?)

Oyuncuların hemen her futbol oyununda en çok şikayet ettiği unsurlardan biri olan kaleciler de FIFA 2015’te iyileştirilmiş ve daha gerçekçi bir hal almış. Tepkileri daha gerçekçi olan kaleciler, artık üzerlerine gelen her topu kurtarmıyorlar, hatta kurtardıkları topları bile çoğu zaman tutamayıp çeliyor ya da sektiriyorlar. Elbette bu noktada yine ayarı kaçabilen kaleciler, kimi zaman sizin ağzınızı da bozabilir. (Herkes bir Neuer değil tabi)

Bunun dışında şu an demo versiyonunu oynama fırsatı bulan oyuncuların çoğu, şutların otomatik ayarlanmış olsa da kaleyi bulamayabildiğini ve pek çok topun arabanın altına kaçabildiğini söylediğini duyduk; ancak tam sürümde otomatik şutların daha kolay hale getirileceğini düşünüyoruz. Elbette her zaman şutları manuel moda alıp daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamanız da mümkün.

 Sistem Gereksinimleri

iOS ve Android de dahil olmak üzere Nintendo 3DS, PS3-4, XBOX 360-One, PC gibi hemen her platformdan oynayabileceğiniz FIFA 2015, 23 Eylül’de raflardaki yerlerini alacak. Peki FIFA 2015 oynayabilmek için nasıl bir PC donanımına sahip olmanız gerekiyor.

Minimum sistem gereksinimleridir!!!

64 Bit Windows V/7/8
2.4 Ghz Intel i5-2550K
4GB RAM
15 GB depolama alanı
ATI Radeon HD5770/NVIDIA GTX650
DiractX 11

Bakalım FIFA bu yıl da geçtiğimiz yıl yaptığı gibi futbol severleri tatmin ederek en büyük rakibi PES’in önünde yer alabilecek mi? 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0